Veronika Krejčí "> Řešení proti suchu a požárům? Česká delegace ve Španělsku zkoumá možnosti, jak čelit suchu a adaptovat přírodu i města na změnu klimatu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reseni-proti-suchu-a-pozarum-ceska-delegace-ve-spanelsku-zkouma-moznosti-jak-celit-suchu-a-adaptovat-prirodu-i-mesta-na
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Řešení proti suchu a požárům? Česká delegace ve Španělsku zkoumá možnosti, jak čelit suchu a adaptovat přírodu i města na změnu klimatu

19. června 2024 | MŽP ČR
Autor: Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
Česká delegace se v čele s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) účastní pracovní cesty do Španělska, kde se zástupci obou zemí zabývají hlavně adaptací přírody a krajiny na změnu klimatu. Právě Španělsko trpí v posledních letech dopady sucha v Evropě nejvíce. Cílem návštěvy je tak sdílení zkušeností například ve způsobech zadržování vody v krajině, v boji s lesními požáry, s ochranou přírody, a kromě toho třeba i se systémem povolování výstavby obnovitelných zdrojů energie. Cesty se účastní také zástupci Ministerstva zemědělství a sněmovních i senátních výborů zabývajících se životním prostředím, zemědělstvím a územním rozvojem.

,,Adaptovat volnou přírodu, krajinu i města na změnu klimatu považuji za jednu z klíčových priorit, kterým se Česko musí věnovat. Je potřeba měnit náš přístup k ochraně před suchem a s ním souvisejícími bleskovými povodněmi, k lesnictví a zemědělství obecně. Je nutné nadále v co největší míře zadržovat vodu v krajině, abychom chránili naši půdu a biodiverzitu. Jsem proto rád, že zde ve Španělsku, kde mají nejen s dopady sucha a lesními požáry, ale především s jejich předcházením bohaté zkušenosti, můžeme společně diskutovat o možnostech a čerpat inspiraci z realizací konkrétních adaptačních opatření,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Projevy klimatických změn jsou na mnoha místech světa viditelné již dnes, Evropu nevyjímaje. Mnoho evropských oblastí se potýká s častějšími, závažnějšími a dlouhodobějšími obdobími sucha, která mají negativní dopad na zemědělství, energetiku a veřejné zásobování vodou. Právě Španělsko je výrazně zranitelné vůči klimatickým změnám a hrozí zde větší riziko suchého počasí a veder než v jiných evropských státech.

Ministr se vedle odborníků setkal také se španělskou ministryní pro ekologickou tranzici a demografickou výzvu Teresou Riberou, která je budoucí eurokomisařkou za Španělsko. „Probírali jsme spolu záležitosti z oblasti ochrany a obnovy přírody, vodního hospodářství, adaptace i sladění obnovitelných zdrojů s přírodou, s čímž zde mají mnoho zkušeností a jejich postupy jsou proto inspirací i pro nás,“ doplňuje ministr Hladík.

Delegace mimo jiné navštíví například řídící a čerpací stanice zavlažovacího jezírka v Dolním údolí řeky Guadalquivir, fotovoltaický solární park nebo třeba Centrum pro řízení vodních zdrojů a setká se s Krizovou skupinou pro boj se suchem.

Rok 2023 byl v důsledku abnormálně vysokých teplot nejsušším v historii a na 40 % území Španělska byl vyhlášen stav sucha. Díky tomu prudce klesla zemědělská produkce a země začíná zavádět nové inovace, které by měly minimalizovat negativní dopady. S problematikou sucha jde ruku v ruce také zvýšené riziko požárů. Ty v roce 2022 zasáhly v Evropě zhruba 860 tisíc hektarů lesů, z čehož byla velká část také ve Španělsku.

„Všichni máme živě v paměti nejrozsáhlejší požár v naší novodobé historii, který před dvěma lety zasáhl více než 1600 hektarů plochy Národního parku České Švýcarsko. Proto velmi vítáme, že s námi španělští politici i odborníci sdílí své cenné zkušenosti s řešením těchto krizových situací a také se způsoby, jak co nejvíc minimalizovat rizika vzniku a dopady budoucích požárů na přírodu a zdraví i životy nás všech,“ dodává ministr.


Experimentální farmy i obnovitelné zdroje

Česká delegace čerpá inspiraci také ve způsobech, jak se španělské zemědělství adaptuje na sucho. „Zemědělství Španělska je pro české hospodářství inspirativní v přístupu k řešení problémů souvisejících s klimatickou změnou. Zvláště oceňuji komplexní přístup, který zahrnuje nejen šlechtění nových odrůd plodin, inovativní způsob chovu hospodářských zvířat s důrazem na zachování živočišné výroby jako celku, ale i efektivní hospodaření s vodními zdroji. Navštívené farmy a experimentální plochy s rostlinnou výrobou nám ukázaly závažnost situace, které můžeme čelit v budoucnu v ČR. Mělo by být povinností českého státu i českých zemědělců reflektovat tuto situaci a do budoucna se na ni aktivně připravovat. Delegace Ministerstva zemědělství proto ráda využila příležitosti seznámit se se stavem španělského zemědělství, které se v nelehké situaci již nachází, a hlavně s konkrétními opatřeními a příklady dobré praxe přímo v terénu,” popisuje náměstek ministra zemědělství Miroslav Skřivánek (KDU-ČSL).

Inspiraci lze čerpat i v oblasti obnovitelných zdrojů energie, kde Španělsko počítá se zvýšením kapacity větrné a fotovoltaické energie. Již dnes patří mezi evropské země s nejvyšším instalovaným výkonem větrných elektráren, proto čeští zástupci prodiskutují vzájemné zkušenosti se systémem povolování instalací obnovitelných zdrojů energetiky, a to včetně ve vztahu k plnění dalších povinností vyplývajících z unijní legislativy v oblasti životního prostředí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist