Lucie Macháčková "> Retenční nádrže v centru pojmou až 200 kubíků vody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/retencni-nadrze-v-centru-pojmou-az-200-kubiku-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Město Kopřivnice: Retenční nádrže v centru pojmou až 200 kubíků vody

29. dubna 2022 | Město Kopřivnice
Autor: Lucie Macháčková, tel: 556 879 439, 733 145 668
Revitalizace centra města zdárně pokračuje. Aktuálně se pracuje například na přípravě území pro budování zpevněných ploch, ukládání kabelů pro veřejné osvětlení nebo na finalizaci vtokové a výtokové části zatrubnění Kopřivničky. Údiv kolemjdoucích však vyvolává zejména velká jáma před prodejnou Pepco. Jedná se o jednu ze dvou retenčních nádrží, které poslouží k zachytávání dešťových vod, regulaci jejich odtoku do Kopřivničky a zavlažování zeleně. Celkem mohou pojmout téměř 200 m 3 vody.

Rozměr retenční nádrže u Pepca je 15 x 3,6 x 3,6 m. Užitný objem retenční nádrže je 170 m 3 . Z toho retenční objem je 105 m 3 a akumulační objem 65 m 3 . Retenční nádrž bude sloužit primárně k potřebám zavlažování zeleně v období od dubna do září. Při normálních srážkách pokryje navržená kapacita nádrže potřebu zavlažování na jeden měsíc. V případě nedostatečných srážek bude potřebná voda na zálivku doplněna z veřejného vodovodu, naopak v případě vyšších srážek budou přebytečné vody odvedeny do Kopřivničky. Druhá retenční nádrž vzniká pod zelným trhem. Její rozměr bude 4,8 x 5,4 x 1,2 m a užitný objem 29,52 m 3 . Tato menší nádrž nebude sloužit k zavlažování, ale pouze k regulaci průtoku. Obě nádrže budou vybudovány z plastových akumulačních boxů, které budou seskládány do požadovaného objemu a následně uzavřeny hydroizolací.

Revitalizace kopřivnického centra byla zahájena vloni na jaře nultou etapou, v rámci které se realizovala přeložka Kopřivničky. Nyní probíhají práce v levé části centra, tedy území podél obchodních domů včetně současné hlavní pěší zóny (1. a 2. etapa). Následovat budou úpravy pravé části centra, tedy prostranství podél objektu Tatrovanky (3. etapa) a poslední (4.) etapa bude řešit území stávajícího parkoviště pod zelným trhem a navazující travnaté plochy mezi kulturním domem a Tatrovankou. V rámci této etapy bude také kompletně osazen mobiliář a budou provedeny konečné úpravy zeleně. Nového centra by se měli Kopřivničané dočkat v polovině roku 2023.
Lucie Macháčková, tel: 556 879 439, 733 145 668
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist