Mgr.Kateřina Goroškov "> Rodinná výstava Fenomén Igráček navštíví Městské muzeum Krnov - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rodinna-vystava-fenomen-igracek-navstivi-mestske-muzeum-krnov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muniga s.r.o.: Rodinná výstava Fenomén Igráček navštíví Městské muzeum Krnov

11. června 2024 | Muniga s.r.o.
Autor: Mgr.Kateřina Goroškov, tel: 00420731613603
Legendární hračka Igráček a jeho putovní rodinná výstava se během prázdnin stane lákadlem pro rodinný výlet do Městského muzea Krnov, které sídlí ve Flemmichově vile. Expozice pojednávající o historii, výrobě a současnosti populární české hračky bude zahájena těsně před prázdninami, a to 28. června tohoto roku. Fanoušci Igráčka najdou v místním muzeu také dvě unikátní neprodejné figurky vytvořené historikem a modelářem Miroslavem Svobodou. Ten speciálně pro tuto výstavu z Igráčků vyrobil postavičky architekta Leopola Bauera – krnovského rodáka a významnou osobnost – saského vévodu z doby třicetileté války Jana Jiřího Krnovského. Výstava bude k vidění do 1. září 2024. Pořádá ji Inspirace Zlín ve spolupráci s Městským muzeem Krnov, českým výrobcem hraček EFKO a Technickým muzeem Brno.

„Historie malých plastových postaviček se začala psát již v roce 1976. Igráčci se stali populární nejen v České republice, ale i v zahraničí, kde je děti nejvíce znají pod názvem Pokeeto. Putovní výstava s názvem ‚Fenomén Igráček‘ představuje největší sbírku původních i současných Igráčků. Součástí expozice v Městském muzeu Krnov je kromě dalších lákadel také soutěž o ceny, dětská herna s Igráčky a možnost zazávodit si na české autodráze Ites,“ vysvětluje kurátorka výstavy Věra Stojar.

„Městské muzeum Krnov sídlí ve Flemmichově vile. Tuto unikátní prvorepublikovou budovu si v roce 1917 nechal postavit významný textilní podnikatel Theodor Flemmich, autorem je vídeňský architekt Otto Prutscher. Město Krnov s muzeem mělo to štěstí, že hostilo výstavu Fenomén Igráček již před 9 lety. Doufáme, že její opakování vyvolá u návštěvníků nadšený ohlas, podobně jako její premiéra v minulosti,“ sdělila Ivana Gerlichová, vedoucí Městského muzea Krnov.

Na návštěvníky čeká v Krnově také překvapení. „K vidění bude kromě unikátních figurek pana Svobody také naše speciální edice Igráčků fanoušků, kterou jsme vydali těsně před letošním Mistrovství světa v hokeji. Fanoušci mají na přední části trikotu velký státní znak a na zádech nápis ‚ČEŠI DO TOHO‘. Prodejní karta, na které jsou postavičky uchyceny, odkazuje k letošnímu mistrovství. Tato speciální edice zahrnuje čtyři samostatně prodejné Igráčky (dva kluky a dvě děvčata). Je cenná nejen pro sběratele, ale i pro všechny hokejové nadšence. A to především proto, že se letošní rok český tým zapsal významným způsobem do národní sportovní historie,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton, která Igráčky vyrábí.

Výstava také poprvé exkluzivně představí nový design obalů Igráčků. „Dříve jsme figurky prodávali v uzavřených baleních. Pro děti je ale atraktivnější, když figurku vidí a mohou si na ní sáhnout. Je také škoda postavičky tzv. schovávat. Igráček je sám o sobě krásná a kvalitní figurka a sebelepší fotka nemůže nahradit fyzický kontakt s ní při nákupu. Bylo ale třeba vyřešit, kam umístit drobné příslušenství Igráčků. Proto naše vývojové oddělení, grafici a technologové navrhli nové praktické obaly, které je možné v obchodě postavit jako samostatné krabičky, nebo zavěsit na prodejní závěsy. Příslušenství Igráčků je pak schované v podestě. Tento druh balení tedy plní několik důležitých funkcí v jednom. Obal postavičku Igráčka daleko lépe prezentuje v místě prodeje. Věříme, že se budou dětem i rodičům líbit,“ vysvětluje Zbyněk Čech z marketingového oddělení firmy EFKO.

Přibližujeme dvojici osobností, které z volně prodejných Igráčků vytvořil historik a nadšený modelář Miroslav Svoboda. Figurky jsou neprodejné a budou k vidění pouze na výstavě v Krnově. Poté poputují do archivu firmy EFKO. Leopold Bauer byl krnovským rodákem a vídeňským architektem. Projektoval řadu staveb po celé monarchii, např. obchodní dům Breda a Weinstein, několik staveb také v Krnově. Jan Jiří Krnovský byl posledním knížetem z rodu Hohenzollernů, z braniborské kurfiřtské linie, účastník českého stavovského povstání. Pokračoval v boji proti Habsburkům i po bitvě na Bílé hoře.

Fenomén Igráček lze navštívit ve Flemmichově vile na ulici Hlubčická 20 v Krnově od 28. června do 1. září 2024. Zájemcům je výstava otevřena denně, kromě pondělí, od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 17.00 hodin. Vstupné pro dospělé činí 50 Kč, pro děti a seniory 30 Kč. Vybrané typy Igráčků bude možné na místě i zakoupit.
Mgr.Kateřina Goroškov, tel: 00420731613603
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist