https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ropaka-za-jihomoravsky-kraj-muze-ziskat-jan-hodovsky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Ropáka za Jihomoravský kraj může získat Jan Hodovský

24. dubna 2017 | Děti Země
Důvodem je oživení výstavby přehrady Čučice na řece Oslavě

Titul Ropák 2016 může za Jihomoravský kraj a částečně i Kraj Vysočina získat bývalý generální ředitel Povodí Moravy, s. p., Jan Hodovský za vypracování studie o výstavbě přehrady Čučice za 670 tisíc korun bez pověření Ministerstva zemědělství, která by zbytečně zatopila rekreačně a přírodně cenné území.

Výsledky anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016 budou zveřejněny v pátek 28. dubna 2017 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje folková kapela ze Vsetína Žamboši, proběhne od 19 hodin v kavárně Mistogalerie v Brně.

„Přehrada za třináct miliard korun není pro zásobování vodou jednak potřebná a hlavně by zbytečně zničila území pro rekreaci a s přírodní rezervací s biotopy asi stovky chráněných druhů organismů, takže bylo logické, že se proti ní ozvou občané i místní starostové,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Do konce roku 2016 podepsalo petici proti přehradě asi 24 tisíc občanů, přičemž starostové dotčených obcí po české vládě požadují, aby byla vyřazena z Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod. Jan Hodovský byl v prosinci 2016 ministrem zemědělství Marianem Jurečkou odvolán a nové vedení Povodí Moravy v lednu 2017 oznámilo, že výstavba přehrady není zatím aktuální.

Na titul Ropák 2016 kandidují kromě Hodovského mj. i generální ředitel Povodí Vltavy, jeden starosta, tři úředníci tří krajských úřadů a čtyři ministři: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za místní rozvoj Karla Šlechtová, za dopravu Dan Ťok a za zemědělství Marian Jurečka za KDU-ČSL. Letos tak v anketě chybějí politici z ČSSD a z ODS, kteří jsou téměř každým rokem nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák (25. ročník) a v anketě o antiekologický výrok Zelená perla (22. ročník) soutěží souběžně dvě osoby – generální ředitel Povodí Vltavy, s. p., Petr Kubala a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků zastupitel Zlínského kraje a senátor František Čuba ze SPO (2 výroky), senátor Zdeněk Škromach z ČSSD (2 výroky) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2), který je autorem Zelené perly za rok 2014.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 110 členů. Do ankety Ropák 2016 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2016 pak 45 výroků, ve finále jich je 18.


Partneři anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016:

AusterlitzPro s. r. o., Moravská banka vín, restaurace Vegalite, EkoCentrum Brno, Ekologický institut Veronica, Nadace Veronica, Denikreferendum.cz a časopis Sedmá generace.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist