https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ropaka-za-jihomoravsky-kraj-muze-ziskat-michal-hasek-nebo-milana-grauova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Ropáka za Jihomoravský kraj může získat Michal Hašek nebo Milana Grauová

19. dubna 2016 | Děti Země
Důvodem je podpora spalovny v Brně a obrovského přístavu u Hodonína

Titul Ropák 2015 může za Jihomoravský kraj získat buď hejtman Michal Hašek (ČSSD) za návrh na výstavbu třetího kotle ve spalovně v Brně nebo bývalá starostka Hodonína Milana Grauová (hnutí ANO), která zase podporuje výstavby obřího logistického centra u Hodonína za 27 miliard korun.

Výsledky anket Ropák 2015 a Zelená perla 2015 budou zveřejněny v pátek 22. dubna 2016 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka ze Zlína Jitka Šuranská, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Bohužel desetiletý plán odpadového hospodářství kraje počítá s vyšším spalováním odpadů namísto rozšíření jejich recyklace, což je ekologicky nevhodné, protože přicházíme o cenné suroviny,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno, podle kterého se v kraji spaluje asi 51 % odpadů a recykluje jen 37 %.

Rovněž podpora nápadu firmy DOE Europe SE postavit na řece Moravě u Hodonína obří překladiště kontejnerů na osmdesáti hektarech je podle něho ekologicky nepřijatelné, protože by to znamenalo propojit Moravu a Dunaj kanálem délky asi 45 km a zničit tak kvalitní zemědělskou půdu a cenné části přírody.

Na titul Ropák 2015 kandidují kromě Haška a Grauové ještě jeden starosta, dva úředníci, dva podnikatelé a pět ministrů: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD, za průmysl a obchod Ropák 2014 Jan Mládek z ČSSD, za dopravu Dan Ťok a za místní rozvoj Karla Šlechtová. Letos v anketě tak chybějí politici z ODS, kteří byli vždy pravidelně nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby – ministr průmyslu a obchodu a Ropák 2014 Jan Mládek a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků senátor, zastupitel Jihočeského kraje a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS (3 výroky) a dále bývalý prezident a Ropák 1993 Václav Klaus (2) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2). Klaus už získal tři Zelené perly a Zeman za rok 2014 zatím jednu.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 112 členů. Do ankety Ropák 2015 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2015 pak 40 výroků, ve finále jich je 18.


tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist