https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rozhodnuti-o-dostavbe-dukovan-nebylo-odlozeno-ministr-musi-vysvetlit-zasadni-otazky-a-svolat-vybor
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TOP 09: Rozhodnutí o dostavbě Dukovan nebylo odloženo, ministr musí vysvětlit zásadní otázky a svolat výbor

25. března 2021 | TOP 09
Ministr Havlíček sice dnes oznámil, že o dostavbě Dukovan rozhodne až příští vláda. Nepovažujeme to za pravdivé. Z konkrétních kroků Ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá opak. Jedná se de facto o předčasné vypsání tedru, ne o jeho odklad. Vyplývá to z následujících skutečností:

* Postup je v rozporu s podepsanými smlouvami mezi státem a ČEZem a EDU II.
* Kompletní zadávací dokumentace, obsahující citlivé informace, má být předána všem uchazečům o tendr včetně Rosatomu.
* Bezpečnostní dotazník pravděpodobně nezpracovaly bezpečnostní složky státu, ale firma ČEZ.
* Nebyl svolán a informován stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů, který má výstavbu v kompetenci.
* Zadávací dokumentace nebyla projednána vládou, a stanovenou pracovní skupinou pod MV.

„Neberu to jako odložení tendru, ale jako de facto jeho předčasné vypsání. Je to nesmírně znepokojivé. Vycházím z toho, že uchazeči budou mít k dispozici zadávací dokumentaci, aniž by tato byla projednána na úrovni vlády a byly do ní prokazatelně zapracovány bezpečnostní zájmy státu,“ říká Helena Langšádlová, poslankyně TOP 09.

„Tento krok je v rozporu se smlouvami uzavřenými s ČEZ. Budu apelovat na to, aby byl okamžitě svolán vládní jaderný výbor a aby se k celé věci vyjádřili šéfové parlamentních stran. Tento krok ministra Havlíčka pokládám za nepřijatelný a zároveň poškozující bezpečnostní zájmy České republiky a jejich občanů,“ dodává poslankyně Langšádlová.

„Je zcela evidentní, že ministr Havlíček se snaží tuto věc prosadit ve dnech, kdy je hlavním mediálním tématem jednání o prodloužení nouzového stavu. Situace se nám jeví jako velmi vážná, proto vyzývám premiéra ke svolání jednání s předsedy všech parlamentních stran. Máme mnoho otázek, které nám musí ministr Havlíček či zástupci vlády zodpovědět,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist