https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rozhodnuti-uhelne-komise-ohrozuje-ceskou-republiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Rozhodnutí uhelné komise ohrožuje Českou republiku

4. prosince 2020 | Strana zelených
Uhelná komise rozhodla 14 hlasy z 18 o konci spalování uhlí v roce 2038 bez řádně zpracovaných analýz a bez stanovení harmonogramu útlumu spalování uhlí. Strana zelených prosazuje konec uhlí v roce 2030, který by zajistil bezpečnou energetickou transformaci České republiky. Rozhodnutí uhelné komise o konci uhlí v roce 2038 ohrožuje Českou republiku nejen z ekologického a ekonomického hlediska, ale především z hlediska energetické bezpečnosti, neboť uhlí bude kvůli rostoucí ceně emisních povolenek po roce 2030 natolik drahé, že se pro výrobu elektrické energie vůbec nevyplatí.

“Rozhodnutí komise je nezodpovědné hlavně pro regiony s uhelným průmyslem, jako je Ústecký kraj. Čím dříve se spalováním uhlí skončíme, tím menší budou případné negativní socioekonomické dopady. Musíme se postarat o horníky a všechny lidi, jejichž práce souvisí s výrobou energie z uhlí, která přestává být rentabilní a po roce 2030 se už kvůli cenám emisních povolenek nevyplatí vůbec,” říká Petr Globočník, předseda Strany zelených v Ústeckém kraji.

Návrh ministra Havlíčka o konci spalování uhlí v roce 2038, který uhelná komise podpořila, je navíc podmíněn stavbou nových jaderných reaktorů. “Ukazuje to zásadní nepochopení celé situace. Předražené jaderné reaktory do té doby zcela jistě nebudou. Jako Zelení prosazujeme bezpečnou a levnější energetickou transformaci, která má hlavní pilíře v maximálním využití obnovitelných zdrojů, přechodného využití plynových elektráren a zastavení vývozu elektřiny. Do roku 2030 bychom tak mohli bezpečně přestat spalovat uhlí a transformovat energetický průmysl tak, aby zachoval maximální počet pracovních míst,” říká spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis.

Rozhodnutí komise má pouze doporučující charakter. Reálné rozhodnutí bude na vládě, potažmo nové vládě, která vzejde z voleb v roce 2021. “Věříme, že se nakonec podaří dřívější konec spalování uhlí prosadit i díky obrovskému úsilí mnoha lidí, organizací i odborníků, kteří se tématu aktivně věnují a ukazují, že konec uhlí v roce 2030 je žádoucí a prospěšný pro celou Českou republiku,” dodává Magdalena Davis.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist