Michael Pondelicek "> Rozvojová spolupráce s Univerzitou na odstranění škod v Moldavsku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rozvojova-spoluprace-s-univerzitou-na-odstraneni-skod-v-moldavsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MUVS ČVUT: Rozvojová spolupráce s Univerzitou na odstranění škod v Moldavsku

10. prosince 2023 | MUVS ČVUT
Autor: Michael Pondelicek, tel: 602268908
V týdnu od 4. do 8. prosince se v Praze uskutečnila exkurze za příklady dobré praxe pro skupinu studentů a pedagogů ze Státní univerzity Alecu Russo v moldavském Balti, kterou v rámci zahraniční pomoci ČR pro partnery připravili akademici z Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze.

V rámci rozvojového projektu "Transfer zkušeností z plánování rozvoje a obnovy měst do Moldavska", který v letošním roce realizuje Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze v rámci České zahraniční pomoci financované Ministerstvem zahraničí ČR a Českou rozvojovou agenturou, přijela do Prahy skupina nejlepších absolventů kurzu, který byl v září uspořádán v moldavském městě Balti. Čtyři studenti a dvě akademické pracovnice ze Státní univerzity Alecu Russo Batli (USARB) z Moldavska se účastní týdenní terénní exkurze za příklady dobré praxe v Praze. Program byl zahájen setkáním s ředitelkou Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT s Prof. PhDr. Vladimírou Dvořákovou, CSc. V rámci exkurze byl pro skupinu připraven bohatý program, v rámci něhož navštívili řadu lokalit postavených revitalizací brownfields v Praze, jako je např. Rohanský ostrov, Smíchovské nádraží, ale i lokality v okolí Palmovky, Areny Praha a další. Skupina navštívila v rámci programu Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy, kde mj. debatovala s Ing. arch. Jaromírem Haincem, Ph.D., ředitelem Sekce rozvoje města (diskutovalo se o svobodě a možnostech rozvoje měst), či nevládní neziskovou organizaci Ekocentrum Koniklec (diskuze s ředitelkou PhDr. D.Kouckou), která se věnuje problematice hospodaření s dešťovou vodou v rámci projektu „Počítáme s vodou“. Zde se skupina seznámila nejen s novými trendy v této oblasti, ale novinkou pro ně byla i skutečnost, že plánování a rozvoji města se může aktivně věnovat i nevládní neziskový sektor, což se v Moldavsku rozhodně zatím neděje. Samozřejmě se pozornost také zaměřila na prohlídku zařízení nezbytných pro dobré fungování města jako je např. Ústřední čistírna odpadní vod v Praze. V této souvislosti je třeba poznamenat, že stotisícové Balti zatím žádnou čistírnu odpadních vod nemá a splašková nepřečištěná voda je vypouštěna přímo do místních menších vodotečí. Dalším bodem návštěvy bylo ústředí firmy EKOKOM, která se věnuje organizaci sběru recyklovaného odpadu v ČR. Také zde se účastníci kurzu setkali s řešeními pro jejich města dosud neznámými, protože ve většině moldavských měst včetně Balti zatím k separaci ani recyklaci odpadu nedochází.
Často za poměrně nepříznivého počasí, které celý týden v Praze panovalo, se podařilo program exkurze naplnit a obohatit tak skupinu moldavských studentů a pedagogů o nové poznatky, zkušenosti a přístupy, které nyní budou i oni dále předávat v rámci své výuky a studií.
Projekt "Transfer zkušeností z plánování rozvoje a obnovy měst do Moldavska“ bude zakončen vydáním výukového materiálu v rumunštině „Plánování rozvoje a obnova měst v podmínkách transformující se ekonomiky“, který bude v tištěné podobě distribuován zejména pedagogům a studentům na Státní univerzitě Alecu Russo v Balti a dalším účastníkům kurzu z řad zástupců místních stakeholderů v Balti, ale i dalším zájemcům v regionech okolo. Elektronická verze bude dostupná pro další zájemce na webové stránce rozvojového projektu :
https://www.muvs.cvut.cz/moldavsko/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist