Klára Bělíčková "> Ruský plyn je sranec, chcem OZE ranec” zaznělo od studentů před Úřadem vlády - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rusky-plyn-je-sranec-chcem-oze-ranec-zaznelo-od-studentu-pred-uradem-vlady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future ČR: Ruský plyn je sranec, chcem OZE ranec” zaznělo od studentů před Úřadem vlády

2. května 2022 | Fridays for Future ČR
Autor: Klára Bělíčková, tel: 774 382 445
Několik studentů z klimatického hnutí Fridays for Future se v pondělí sešlo s ukrajinskými klimatickými aktivistkami před Úřadem vlády. Přečetli vládě výzvu “Chcem OZE ranec”, ve které vyzývají k urychlení snah o zbavení se závislosti na ruském plynu, a to primárně prostřednictvím využívání potenciálu energetických úspor a potenciálu obnovitelných zdrojů.

„Válka na Ukrajině a klimatická krize postavily naši energetiku na rozcestí. Vedle environmentální neudržitelnosti, kdy fosilní paliva přispívají k rozvratu globálního klimatu, jsme také svědky neudržitelnosti morální. Chceme-li mít čisté svědomí a ukončit podporu ruské agrese, musíme se zbavit závislosti na ruských fosilních palivech. Chceme-li se vyhnout podobným problémům v budoucnu a ničivým dopadům klimatické krize, musíme se zbavit závislosti na všech fosilních palivech,“ řekla na akci Klára Suková, členka hnutí Fridays for Future.

Studenti měli na akci roury s nápisem “(Ruský) plyn je sranec”, které měly symbolizovat plynovody. Velký banner “Chcem OZE ranec” využijí také tento pátek na stávce za klima, která se bude konat na Malostranském náměstí v jednu hodinu odpoledne.

„Společně se v pátek uvidíme na stávce za klima hlavně proto, že vláda klimatickou krizi stále neřeší. Namísto přijetí zodpovědnosti připravit se na udržitelnou budoucnost a rapidně začít snižovat emise skleníkových plynů, namísto snahy o využití potenciálu obnovitelných zdrojů energie a úspor, se bavíme o budování nové plynové infrastruktury nebo absurdněji o těžbě uhlí za 15 let,“ uvedla mluvčí hnutí Klára Bělíčková.

Pondělní akci studenti pořádali také v solidaritě s ukrajinskými aktivisty, kteří bojují po celém světě. Darya Lazaryeva, expertka klimatického oddělení v organizaci Ecodia, která nedávno přijela do České republiky, zdůraznila: „Není pochyb o tom, že ruská armáda dělá nechutné zločiny a téměř celý svět tyto činy odsuzuje. Krev však mají na rukou i členové vlády, kteří nepřestali kupovat ruská fosilní paliva. Podívejme se na jednoduchý řetězec: lidé spotřebovávají ruský plyn, platí účty, stát ty peníze dostane a dá je Rusku, ruská vláda najímá vojáky a platí jim za znásilňování ukrajinských dětí a střílení civilních Ukrajinců, kteří stojí ve frontě na chleba v mém rodném městě Černihiv.”
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist