https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rychlost-150-km-h-na-dalnicich-povede-ke-snizeni-bezpecnosti-a-navyseni-emisi-a-hluku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Rychlost 150 km/h na dálnicích povede ke snížení bezpečnosti a navýšení emisí a hluku

6. února 2022 | Strana zelených
Zelení vyzývají vládu, aby opustila plány na zvýšení povolené rychlosti na 150 km/h na některých silnicích. Jedná se o populistický návrh, který jde proti Národní Strategii 2010 vypracované za účelem snížení počtu nehod a usmrcených účastníků silničního provozu v ČR alespoň na Evropský průměr. Zvýšená rychlost se přitom v ČR podílí více než 40 procenty na těchto statistikách.

Je jednoznačně potvrzeno, že zvýšení maximální rychlosti (navíc nejspíše pouze úsekové) nezvýší ani plynulost, a propustnost dálnice, naopak zhorší bezpečnost silničního provozu. Celkový efekt zvýšení rychlosti v podobě zkrácení času jízdy je také zanedbatelný. Evropské země naopak v boji o bezpečnost dopravy rychlost snižují, například v Nizozemsku či Velké Británii došlo ke snížení povolené rychlosti na dálnicích.

Úkolem vlády by mělo být především zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy, mimo jiné převedením těžké nákladní dopravy na železnici. Takový krok povede nejen k bezpečnější dopravě ale také k celkovému snížení emisí z dopravy a nižší hlukové a emisní zátěže v okolí dálnic.

Toto usnesení bylo přijato na sjezdu Strany zelených 2022.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist