https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/s-micem-se-tu-prohanel-rosicky-ted-se-ma-sportoviste-zmenit-na-stavebni-parcelu-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Spolek přátel sídliště Prosek a Střížkov: S míčem se tu proháněl Rosický, teď se má sportoviště změnit na stavební parcelu

27. listopadu 2019 | Spolek přátel sídliště Prosek a Střížkov
Autor: Milan Balahura, tel: 774 620 083
Nenápadná sportovní hřiště na samém okraji Střížkova, kde vyrůstal mimo jiné i legendární fotbalista Tomáš Rosický, se v poslední době dostala do popředí zájmu dvou městských částí a jejich občanů. Důvodem je navrhovaná změna územního plánu, která umožní rozlehlé sportoviště proměnit na lukrativní stavební pozemky. Zastupitelé obou městských částí se záměrem překvapivě souhlasili, občané Proseka a Letňan se ale bouří a sbírají podpisy pod petici.

Nenápadná sportovní hřiště na samém okraji Střížkova, kde vyrůstal mimo jiné i legendární fotbalista Tomáš Rosický, se v poslední době dostala do popředí zájmu dvou městských částí a jejich občanů. Důvodem je navrhovaná změna územního plánu, která umožní rozlehlé sportoviště proměnit na lukrativní stavební pozemky. Zastupitelé obou městských částí se záměrem překvapivě souhlasili, občané Proseka a Letňan se ale bouří a sbírají podpisy pod petici.
Když se dvaatřicetiletý Milan Balahura před několika lety přistěhoval do Chotěšovské ulice na okraji Střížkova, pochvaloval si blízkost velkých sportovišť zdejšího klubu SK Prosek i dobrou dopravní dostupnost zdejší obytné čtvrti. „Celá oblast Střížkova, Letňan a Proseku je vhodná pro život rodin s dětmi. Jedinou nevýhodou je nedostatečná občanská vybavenost, chybí tu místa ve školách a školkách, problémem je i parkování a hustá doprava v okolí,“ vysvětluje. O to víc ho překvapilo, že může být brzy o dost hůř.

Provozovatelé přilehlých sportovišť z klubu SK Prosek, v jehož vedení figuruje i kontroverzní postava českého fotbalu Karel Kapr, požádali v tomto roce příslušné radnice městských částí o změnu územního plánu, která by umožnila na pozemcích rozsáhlou developerskou výstavbu až devítipatrových obytných budov. „K mému překvapení se nikdo z vedení městských částí nepostavil na stranu zdejších občanů a na stranu sportu. Naopak, Rada městské části Praha 9 žádost o změnu územního plánu schválila v červnu tohoto roku a v Letňanech radní vyslovili souhlas na konci října,“ vysvětluje Balahura.

Reakce občanské veřejnosti přišla vzápětí. Balahura společně s dalšími občany dotčené oblasti sepsal petici a založil internetové stránky, kde celou problematiku vysvětluje. „Hlavním problémem je další zahušťování urbanisticky stabilizovaného území Střížkova, Proseku a Letňan. Místo toho, aby se stavělo na brownfieldech, staví se v místech, na kterých tomu není uzpůsobena infrastruktura. Například areál bývalé Kolbenky zeje prázdnotou, což platí i o tamější stanici metra. Proč se nestaví tam?“ ptá se se Balahura.

Občanům vadí i rušení sportovišť. Radní sice v usneseních deklarují, že budou společně s klubem SK Prosek usilovat o zajištění provozu sportovních klubů a vytvoření náhradních veřejných sportovišť, tomu však občané nevěří. „Takových případů známe z celé republiky plno. Sportovní klub pak pozemky prodá, ukončí činnost, developer postaví byty a na příslib náhradních sportovišť nebo provoz klubu si už nikdo nevzpomene. Jde o typickou salámovou metodu, jak privatizovat veřejný prostor ve prospěch soukromníků,“ kroutí hlavou Balahura.

Občanská petice, která vyjadřuje nesouhlas se zástavbou sportovišť a požaduje zamítnutí navrhované změny územního plánu, během několika dní nasbírala několik set podpisů. Z internetových stránek www.novyprosek.cz si podle webových statistik uživatelé neustále stahují petiční archy. „Zájem veřejnosti je obrovský, ukazuje se, že další zástavba není v zájmu občanů,“ dodává Balahura s tím, že občané mohou petici podepsat již na třech petičních místech –v pekárně Pec nám spadla u zastávky Českolipská, v Komunitním centru Knoflík na Proseku a v prostorách lezecké stěny Prostor v Letňanech.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist