Aleš Miklík "> S obnovou lesů v CHKO Jeseníky pomohou dobrovolníci Hnutí DUHA - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/s-obnovou-lesu-v-chko-jeseniky-pomohou-dobrovolnici-hnuti-duha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: S obnovou lesů v CHKO Jeseníky pomohou dobrovolníci Hnutí DUHA

15. července 2021 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Hnutí DUHA, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Jeseníky letos navážou na úspěšnou spolupráci z předchozích let při ochraně lesních porostů v Přírodní rezervaci Suchý vrch. Zde se od soboty koná třetí z letošních osmi Týdnů pro krajinu, které již 24 let organizuje Hnutí DUHA.

V ekologicky cenném území u Vrbna pod Pradědem budou dobrovolníci a dobrovolnice pomáhat s ochranou lesních porostů. Území je ceněné pro své borové porosty, i zde však byly vysazeny nepůvodní smrčiny, jimž se v minulých letech nevyhnula tzv. kůrovcová kalamita a kácení. Cílem Týdne pro krajinu tedy bude pomoci obnově přirozeného lesa. Kromě natírání semenáčků z přirozeného zmlazení čeká dobrovolníky i výstavba oplůtků, které chrání malé jedle před poškozením od spárkaté zvěře. Součástí programu jsou i večerní diskuze s odborníky na ochranu životního prostředí a celodenní exkurze po dalších unikátních místech CHKO Jeseníky.

Sára Hájková, vedoucí jesenického dobrovolnického týdne z Hnutí Duha, řekla:
„Účastnice a účastníci, kteří na Týden pro krajinu přijedou ze všech koutů republiky, přispějí vlastníma rukama k návratu pestrého a zdravého lesa. Zaměstnání zúčastněných je opravdu pestré - je tu s námi zahradník, studentka či obchodní manažer. Všechny je spojuje touha pomoci naší krajině. Kromě smysluplné práce je čeká i pobyt na chatě bez elektřiny a tekoucí vody, díky kterému si budou moct odpočinout od civilizace.”

Ing. Jan Jurdič, lesní správce LS Vrbno pod Pradědem, Biskupské lesy:
„Spolupráce s organizací Hnutí DUHA je pro nás novinkou. Jsme plni očekávání, jak pestrá skupina dobrovolníků nás navštíví. Je to pro nás příležitost širší skupině laické veřejnosti nastínit a objasnit práci lesníků, v tomto případě na majetku konkrétního vlastníka. Především osvěta hospodaření v hospodářském lese a rozdílné hospodaření v přírodní rezervaci, bude zajímavým srovnáním. Věřím, že spolupráce bude mít přínos pro obě strany.”

Mgr. Miroslav Havira, AOPK ČR, RP Olomoucko, Správa CHKO Jeseníky:
„Dobrovolníci budou mimo jiné na Suchém vrchu vyhledávat a pomocí drátěných oplůtků budovat ochranu přirozeného zmlazení - mladých následníků velice cenných jedinců místního ekotypu borovice lesní, ale také mladých potomků ze stovky let starých jedlí bělokorých či z lokálně původní populace modřínu opadavého. Bez oplocení totiž nemají mladé stromky šanci odrůst - zlikviduje je spárkatá zvěř. Ta přirozenou obnovu lesa v Jeseníkách na řadě lokalit poměrně významně komplikuje.”

Kontakty:
Sára Hájková, vedoucí dobrovolnického týdne z Hnutí DUHA, 728 243 715, sara.hajkova@hnutiduha.cz
Ing. Jan Jurdič, lesní správce LS Vrbno pod Pradědem, Biskupské lesy, 606 022 216, jjurdic@doo.cz
Mgr. Miroslav Havira, AOPK ČR, RP Olomoucko, Správa CHKO Jeseníky, 725 875 924, miroslav.havira@nature.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist