https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/s-vodnimi-zdroji-je-treba-lepe-pracovat-zaznelo-na-konferenci-voda-v-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Crest Communications: S vodními zdroji je třeba lépe pracovat, zaznělo na konferenci Voda v krajině

7. září 2020 | Crest Communications
Konference Voda v krajině, kterou pořádal Český svaz ochránci přírody, proběhla v prostorách Valašského ekocentra ČSOP ve Valašském Meziříčí. „Jsme moc rádi, že se nám konferenci v letošním roce nakonec podařilo uspořádat. I přes nucený přesun termínu z března na konec srpna se jí zúčastnili odborníci, kteří dokázali předat návštěvníkům cenné poznatky o vodě,“ říká Mirek Dvorský, hlavní pořadatel konference Voda v Krajině.
Úvodní vystoupení obstaral doc. RNDr. Martin Rulík, PhD. z Katedry ekologie a životního prostředí PřF UP v Olomouci, který se zaměřil na vodu v krajině v kontextu probíhajících změn klimatu a dlouhodobého využívání naší krajiny. Ve svém příspěvku zdůraznil, že kvůli regulaci toků a nevhodnému hospodaření na zemědělské půdě i v lesích není naše krajina schopna zadržovat a akumulovat vodu. Dále uvedl, že adaptace na klimatické změny a prevence dalších škod vyvolaných povodněmi a suchem vyžadují změnu našeho myšlení. Řešením může být podle něj například alternativní přístup k využívání krajiny.
Druhým řečníkem byl doc. Mgr. Milan Geršl, PhD. z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně se svojí přednáškou o vodě v krasové krajině. Posluchačům například sdělil, že jde o jednu z nejpůsobivějších a zároveň nejzranitelnějších vod na znečistění i ze vzdálených zdrojů. Současně zmínil i rizika výstavby VD Skalička s ohledem na nedaleký Hranický kras.
Poslední přednášku měl Mgr. Jan Husák z Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně, který zároveň učí na gymnáziu ve Valašském Meziříčí. Jeho tematický blok se zabýval interpretací problematiky vody v krajině ve školním a mimoškolním vzdělávání. Během přednášky nastínil inovativní výukové metody a využití simulačních her a moderních technologií pro prezentaci tohoto environmentálního tématu.
Po teoretické části následovala tematicky zaměřená exkurze s názvem „Jak zadržet vodu na kopci“. V Tichově jim názorně ukázal výsledky své práce Petr Šobáň. Jednoduchými opatřeními totiž dokázal zadržet vodu v krajině, a to zejména během přívalových dešťů či dlouhodobých srážkách. Vodu, kterou zadrží, pak využívá například na zavlažování sadů nebo napouštění koupacího jezírka.
Konference Voda v krajině byla součástí projektu „Putování s kapkou vody“, který podpořil pivovar Radegast ve svém grantovém programu Radegast lidem. „Kromě samotných projektů na úsporu vody, které úspěšně realizujeme v pivovaru Radegast nebo v našich Radegastovnách, je nezbytná i osvěta a zvyšování povědomí lidí o šetrném zacházení s vodními zdroji a hospodaření s vodou. Do boje proti suchu se může zapojit každý, protože každá kapka má smysl,“ říká Marek Grabovský, manažer značky Radegast a dodává: „Stačí například obyčejný kbelík vody, který naplníme použitou vodou z domácnosti po oplachování obličeje, omývání z rukou od hlíny nebo rozpuštěnou vodou po čištění mrazáku. Jednoduše tak pomůžeme stromům nebo keřům v okolí svého domova.“
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist