https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/safari-park-dvur-kralove-lemuri-bratri-maji-nova-jmena-od-nadace-cez
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Safari Park Dvůr Králové: Safari Park Dvůr Králové: Lemuří bratři mají nová jména od Nadace ČEZ

15. prosince 2018 | Safari Park Dvůr Králové
Autor: Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158
Dvojčata lemurů kata, která se narodila v červnu tohoto roku, dostala v sobotu nová jména. Zástupci Nadace ČEZ, hlavního partnera dvorského safari parku, lemuří bratry pojmenovali Toník a Honzík.

Dvorskou skupinu těchto madagaskarských poloopic tvoří kromě nových přírůstků, čtyři samice v čele s dominantní Madou a jeden dospělý samec, který je od roku 2016 otcem všech mláďat lemurů narozených v safari parku. „Rozhodli jsme se, že když se tito lemuří kluci narodili v Čechách, dáme jim typicky česká jména,“ říká Michaela Ziková, ředitelka a místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ.

Nadace ČEZ každoročně podporuje ochranářské aktivity dvorského safari parku, které se soustřeďují na pomoc volně žijícím populacím zvířat v Africe. „V projektu na záchranu nejohroženějších savců planety, nosorožců bílých severních, který dlouhodobě podporujeme, došlo v současné době k velkým pokrokům a jsme rádi, že můžeme být u toho,“ popisuje Michaela Ziková.

Na světě zůstávají poslední dvě samice tohoto druhu. Zvířata žijí nyní v keňské rezervaci Ol Pejeta a už nejsou schopna se přirozeně rozmnožit. Jejich poslední naděje na záchranu spočívá ve vývoji umělých metod reprodukce.

Letos v létě se dvorskému safari parku ve spolupráci se špičkovými zahraničními institucemi podařilo vyvinout vůbec první hybridní embryo nosorožce na světě, a to spojením semene ze samce bílého severního a vajíčka samice příbuzného nosorožce bílého jižního. „Nyní jsme připraveni odjet do Keni a odebrat z posledních dvou samic vajíčka, abychom mohli vytvořit čisté embryo,“ říká Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektu safari parku.

Navíc nová genetická studie potvrdila, že genetické zdroje, které jsou pro záchranu severních bílých nosorožců k dispozici, by měly zajistit dostatečnou variabilitu DNA pro případné obnovení jejich populace.

„Nadace a Skupina ČEZ je už více než 10 let jedním z našich nejvýznamnějších partnerů a díky jejich spolupráci se může rozvíjet nejen samotný safari park, ale jsme schopni mnohem účinněji pomáhat právě v Africe,“ zakončuje ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist