https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/safari-park-dvur-kralove-se-ucastni-nejvetsiho-presunu-nosorozcu-z-evropy-do-afriky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Safari Park Dvůr Králové: Safari Park Dvůr Králové se účastní největšího přesunu nosorožců z Evropy do Afriky

20. listopadu 2018 | Safari Park Dvůr Králové
Autor: Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158
Tři nosorožci ze Safari Parku Dvůr Králové a dva nosorožci černí z dalších evropských zahrad se příští rok vydají na cestu do národního parku Akagera ve Rwandě. Jedná se o dosud největší převoz nosorožců z Evropy do Afriky. Všechna zvířata se budou na cestu připravovat ve Dvoře Králové.

S myšlenkou vrátit do Afriky, tentokrát do Rwandy, další nosorožce černé ze Dvora Králové a případně i jiných evropských zahrad přišli před více než dvěma lety zástupci dvorského safari parku společně s Veronikou Vařekovou, jež se Dvorem Králové na ochraně volně žijících zvířat dlouhodobě spolupracuje.

“V posledních osmi letech jsem byla svědkem, jak vzrůstá tlak na populace nosorožců v Africe kvůli pytlačení a ztrátě prostředí, kde žijí. Proto mě nadchlo, když jsem dozvěděla o možnosti poskytnout skupinu nosorožců černých z evropských zoo národnímu parku Akagera. Do Rwandy cestuji pravidelně už deset let a podle mého názoru je to v současnosti jedna z nejbezpečnějších zemí Afriky. Okamžitě mi bylo jasné, že u tohoto projektu chci být od začátku až do konce,“ říká Vařeková.

Nezbytným krokem pro uskutečnění celého záměru bylo získat podporu od Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), která zaštiťuje chovný program nosorožců v evropských zoo (EEP), a Vládní rady pro rozvoj Rwandy (Rwanda Development Board, RDB), jež má mimo jiné na starosti ochranu tamní přírody.

Klíčová byla role Marka Pilgrima, ředitele Zoo Chester a koordinátora chovu nosorožců černých v Evropě. „Dlouhodobá spolupráce členských zoo EAZA a úspěchy dosažené v chovu černých nosorožců nám nyní umožňují přispět k lepší budoucnosti těchto zvířat ve volné přírodě,” uvedl Mark Pilgrim.
“Národní park Akagera jsem opakovaně navštívil a seznámil se s bezpečnostními opatřeními, která jsou na nejvyšší možné úrovni. Jsem rád, že Rwanda je po Keni a Tanzanii další z afrických zemí, kde pokračují ochranářské aktivity dvorského safari parku s nosorožci,” říká Přemysl Rabas, ředitel dvorského safari parku.

Prezident EAZA Thomas Kauffels z německé Oppel-Zoo k tomu dodává: “Právě tento projekt, na kterém se podílejí odborníci ze dvou kontinentů, lépe než cokoli jiného ukazuje míru odhodlání chránit divoce žijící populace nosorožců. Nemůžeme jen tak stát stranou a dopustit, aby byla tato úchvatná zvířata zcela vyhubena, zvlášť pokud jsou důvody jejich hromadného vybíjení tak nesmyslné. EAZA a její členové jsou vděčni za příležitost spolupracovat se zástupci rwandské vlády a národního parku Akagera na tomto přesunu a za možnost umístit nosorožce na tak dobře chráněném místě.”

V nejbližší době bude podepsán Protokol o porozumění mezi EAZA a RDB zaručující úspěch celého projektu. Přísná ochrana národního parku, jež je zajištěna vedením parku za podpory rwandské vlády, dělá z Akagery skvělé místo pro návrat těchto kriticky ohrožených zvířat do volné přírody. “Jsme přesvědčeni, že noví nosorožci z evropských zahrad významně přispějí ke zvýšení variability a celkové udržitelnosti současné nosorožčí populace v Akageře. A my budeme tyto nosorožce chránit pro budoucí generace stůj co stůj,“ uvádí Eugene Mutangana, jenž má v organizaci Rwanda Development Board na starosti ochranu přírody.

Pro převoz do Rwandy bylo koordinátorem chovu vybráno pět nosorožců, tři samice a dva samci, tak aby přispěli ke zvýšení genetické rozmanitosti nosorožců v národním parku Akagera. „Zvířata Rwandě darují tři evropské zahrady: Safari Park Dvůr Králové, Flamingo Land ve Velké Británii a Ree Park Safari v Dánsku. Všech pět zvířat se bude na cestu připravovat společně ve Dvoře Králové. Několikaměsíční trénink bude završen na přelomu května a června 2019, kdy by zvířata měla být letecky přepravena do rwandského hlavního města Kigali a poté do národního parku Akagera,” popisuje Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové, jenž má na starosti organizaci celého transportu.

Přesun bude uskutečněn podle zásad a nařízení Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) pro převozy zvířat v rámci ochranářských projektů.

Kontakty:
Přemysl Rabas
ředitel Safari Parku Dvůr Králové
+420 775 403 117

Jan Stejskal
vedoucí zahraničních projektů, Safari Park Dvůr Králové
+420 608 009 072

Mark Pilgrim
ředitel Zoo Chester a koordinátor evropského chovu nosorožců černých
MarkPilgrim@chesterzoo.org
Chester Zoo Press Office: +44 1244 389460

David Williams-Mitchell
vedoucí oddělení EAZA pro komunikaci a členství
david.williams-mitchell@eaza.net


Další informace:
Doplňující materiály včetně dalších informací o projektu, foto a video ke stažení na: https://drive.google.com/drive/folders/1mbpNVJumD8OBJUpElGDdYTDw44yAza0v?usp=sharing

Nosorožci černí (východní poddruh)
https://www.iucnredlist.org/species/39320/10198874

EAZA - Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií je organizací sdružující nejmodernější zoologické zahrady a akvária v rámci Evropy a Středního východu. Více než 400 členských institucí ze 47 zemí spolupracuje na ochranářských projektech, výzkumu, vzdělávání a na vytváření co nejvhodnějších životních podmínek pro zvířata chovaná v lidské péči. EAZA zastřešuje evropské chovné programy pro vybrané druhy zvířat (EEP).
https://www.eaza.net

Safari Park Dvůr Králové patří mezi nejlepší chovatele nosorožců na světě. Dosud se tam narodilo 45 nosorožců černých. Safari park v současné době vede rovněž snahy o záchranu nosorožců bílých severních.
https://safaripark.cz

Ree Park Safari v Dánsku je jedinou institucí věnující se chovu nosorožců černých ve Skandinávii. Rovněž se účastní ochranářských projektů v Africe.
https://reepark.dk/

Flamingo Land ve Velké Británii věnuje se ochranářství a chovu ohrožených druhů zvířat.
http://www.flamingoland.co.uk/

Rwanda Development Board (RDB) - Vládní rada pro rozvoj Rwandy vznikla v roce 2009 a má na starosti koordinaci a podporu ekonomického rozvoje země.
http://rdb.rw/

Akagera National Park se rozprostírá na severovýchodě Rwandy na území okolo 1 122 km2. Je jedním z nejstarších národních parků v Africe, založena byla už v roce 1934. Zahrnuje rozhlehlé oblasti savan, buší a jezer.
www.africanparks.org/the-parks/akagera?gclid=CjwKCAiAuMTfBRAcEiwAV4SDkXwps2fFKUt66UyaNUmwJU_wlLFOIfW6u8FY8nlXYWAgzEnw68x7HRoC2fcQAvD_BwE

Veronika Vařeková, světová topmodelka, ambasadorka a členka správní rady organizace African Wildlife Foundation, se narodila v České republice. Během cesty na Mount Kilimanjaro v roce 2008 se poprvé seznámila s prací African Wildlife Foundation v Tanzanii a okamžitě se pro ochranu africké přírody nadchla. Členkou správní rady jedné z nejvýznamnějších ochranářských organizací v Africe se stala v roce 2009. Od té doby se snaží shánět prostředky a zvyšovat povědomí o ochraně africké přírody, ohrožených druzích a podpoře místních komunit. Úzce spolupracuje s Organizací spojených národů nebo Světovou bankou. V rámci těchto aktivit do Afriky pravidelně několikrát ročně cestuje za pracovními jednáními apod.
Kontakt: LeighC@nextmodels.com
Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist