https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/samovyrobce-energie-nelze-diskriminovat-rika-nova-evropska-smernice-o-podpore-obnovitelnych-zdroju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Samovýrobce energie nelze diskriminovat, říká nová evropská směrnice o podpoře obnovitelných zdrojů

27. června 2018 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Zástupci ministerstev členských států Evropské unie dnes odpoledne potvrdili schválení směrnice o podpoře obnovitelných zdrojů, na které se před dvěma týdny shodli s delegacemi Evropského parlamentu a Evropské komise [1]. Rada tak potvrdila i evropský cíl zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie na 32 % [2].

Jedním z posledních debatovaných témat byla forma podpory pro samovýrobu elektřiny v decentralizovaných obnovitelných zdrojích, zejména střešních fotovoltaických elektrárnách.
Zájemci o výrobu elektřiny pro vlastní spotřebu mají potvrzeno, že na vlastnictví malého zdroje (typicky střešní fotovoltaické elektrárny) nesmí být členskými státy uvaleny žádné zvláštní poplatky.

Termín definitivního schválení směrnice v Evropském parlamentu zatím nebyl potvrzen.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Článek 21 nové evropské směrnice o podpoře obnovitelných zdrojů bude důležitý pro debatu o podmínkách samovýroby elektřiny. Energetický regulační úřad totiž opětovně zahájil přípravu na změnu tarifního systému. Té se provozovatelé střešních fotovoltaik trochu obávali, neboť speciální poplatek na jejich elektrárny by bylo možné zavést jedním tahem pera. Ve směrnice je psáno, že takové poplatky jsou nepřípustné. Stejně jako neplatíme velkopěstitelům zeleniny za ředkvičky z vlastního záhonku, nebudou ani samovýrobci elektřiny sankcionováni za to, že se někomu pletou do byznysu."

Tuto a další tiskové zprávy najdete zde: www.hnutiduha.cz/aktualne


Kontakty:
Karel Polanecký, energetický expert, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Tisková zpráva Rady Evropské unie: Renewable energy: Council confirms deal reached with the European Parliament
https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2018/06/27/renewable-energy-council-confirms-deal-reached-with-the-european-parliament/
[2] Podrobnosti v tiskové zprávě Hnutí DUHA z 14. 6. 2018:
http://hnutiduha.cz/aktualne/evropska-unie-podil-obnovitelnych-zdroju-na-spotrebe-energie-ma-dosahnout-do-roku-2030
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist