https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/saudska-arabie-se-pripravuje-na-casy-bez-ropy-investuje-do-fotovoltaiky-a-jadra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura J.L.M.: Saúdská Arábie se připravuje na časy bez ropy – investuje do fotovoltaiky a jádra

6. května 2016 | Agentura J.L.M.
Autor: info@jlmpraha.cz
Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy, už začíná myslet na vzdálenou budoucnost, kdy fosilní zdroje energie dojdou, nebo jich bude tak málo, že se stanou extrémně drahými. Pouštní království proto začíná investovat do obnovitelných zdrojů, hlavně do fotovoltaiky a jádra.

Vláda v Rijádu si předsevzala vybudovat do roku 2022 solární parky s úhrnným instalovaným výkonem 24 tisíc megawattů. "Žádná země nemá tak ideální podmínky pro solární energetiku jako ta naše," tvrdí ministr ropného průmyslu Alí al Naímí. Ale současně dodává, že "soumrak nad ropou" v dohledné době nenastane. "Lidstvo se bude spoléhat na fosilní paliva ještě minimálně padesát let," prohlásil na nedávné energetické konferenci v Berlíně Naimí.

V Saúdské Arábii jsou nyní v provozu elektrárny s celkovým instalovaným výkonem přes 30 tisíc megawatt. Kolem 45 procent elektřiny se vyrábí v plynových elektrárnách, ostatní pak v elektrárnách spalujících ropné produkty.

Spotřeba elektřiny roste o šest až osm procent ročně. Značné množství jí spotřebují zařízení na odsolování mořské vody a klimatizace v budovách.

Saúdská Arábie má současně velké jaderné energetické ambice, neboť elektřinu by chtěla perspektivně také vyvážet. Mimo jiné do Itálie a Španělska. Během dvaceti let chce uvést do provozu šestnáct bloků, přičemž první by se měl spustit v roce 2022. Podle Alího Ahmada, který přednáší o energetické politice na Princentonské univerzitě, jde o investiční program v hodnotě přesahující 80 miliard dolarů.

Saúdská Arábie již podepsala dohody o spolupráci v jaderné energetice s Francií, Jižní Koreou, Čínou, Argentinou a Ruskem.

Jaderné elektrárny jí spolu s fotovoltaikou umožní snížit domácí spotřebu ropy a mít jí více na vývoz.

http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-03-17/saudi-arabia-s-oil-chief-prepares-for-a-world-after-fossil-fuels

http://www.world-nuclear.org/information-library/country-profiles/countries-o-s/saudi-arabia.aspx

http://www.wsj.com/articles/saudis-make-push-for-nuclear-energy-1442350064

info@jlmpraha.cz tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist