https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/schvaleno-novela-zakona-prekresli-mapu-energetickeho-trhu.zapoji-se-domacnosti-i-obce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Schváleno: Novela zákona překreslí mapu energetického trhu. Zapojí se domácnosti i obce

1. prosince 2023 | Hnutí DUHA
Poslanecká sněmovna dnes schválila ve třetím čtení novelu energetického zákona, tzv. lex OZE II. Jedná se o bez nadsázky revoluční změnu pro českou energetiku. Vyrobenou elektřinu mohou díky ní dodávat ostatním i domácnosti, obce nebo malé a střední firmy. To výrazně zvýší možnosti a efektivitu využití obnovitelných zdrojů a zvýší přístup k lokální čisté a cenově stabilní elektřině. Správné nastavení komunitní energetiky nyní záleží na podzákonných předpisech a fungování Energetického datového centra.

Nejzásadnější novinkou, kterou novela zákona přináší, je zavedení sdílení elektřiny, tedy její poskytování dalším subjektům skrz distribuční síť bez nutnosti být obchodníkem s elektřinou. Mohou vzniknout energetická společenství, která mohou vyrábět a mezi svými členy sdílet elektřinu. Ve společenstvích nemohou mít hlasovací práva velké podniky. Výrobci elektřiny ji mohou sdílet až na deset odběrných míst i bez účasti ve společenství. Podle Hnutí DUHA se jedná o zásadní zlom v energetice, ještě větší než byla liberalizace trhu s elektřinou od roku 2006, od kdy si domácnosti mohou volit obchodníka od něhož elektřinu kupují.

Poslanci a poslankyně před schválením celé novely hlasovali o jednotlivých pozměňovacích návrzích. Schválili například pojistku proti odkládání začátku sdílení [1], možnost hlasování městských příspěvkových organizací v energetických společenstvích či povinnost pro provozovatele distribučních sítí do tří měsíců vyměnit (těm kdo se zaregistrují ke sdílení) elektroměr za průběhový, který zaznamenává výrobu a spotřebu v daném čase. Distributoři také musí zveřejnit interaktivní mapu dostupných kapacit pro připojování nových zdrojů. Poslanci ale neumožnili zvýšit podíl hlasovacích práv obcí ve společenstvích nad 10%. To může být bariérou pro vyšší podíl investic obcí do komunitní energetiky.

Novela přináší také nový subjekt, Energetické datové centrum (EDC) s úkolem digitalizace a řízení soustavy a zajištění sdílení. Ačkoli na EDC může Česko využít dotaci 800 milionů Kč z Národního plánu obnovy, [2] poslanci nepodpořili zavedení výhodnější dynamické metody rozdělování sdílené elektřiny ani účast jednoho odběrného místa v rámci více společenství.

Poslanci a poslankyně tedy nevyužili všech možností zákon opravit. Nastavování komunitní energetiky tedy zdaleka nekončí, ale naopak začíná. Její správné a efektivní fungování - a tedy i zájem spotřebitelů - nyní záleží na nastavení vyhlášek a dalších nástrojů, zejména nového Energetického datového centra. Pokud má dostat přislíbenou dotaci 800 milionů z Národního plánu obnovy, pak musí vzniknout rychle a poskytovat veřejnosti kvalitní služby.

Díky novele by komunitní projekty mohly v roce 2040 dodávat až 12,7 GWh elektřiny ročně [3], více jak dvojnásobek současné celkové výroby z obnovitelných zdrojů v ČR. O založení energetického společenství uvažují stovky subjektů. [4] Sdílení umožní také lidem v blízkosti větrných elektráren získat elektřinu za nižší ceny, což povede k odblokování jejich výstavby, jak ukazuje zkušenost nedávného referenda v obci Krouna u Hlinska. [5]

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:
,,Lex OZE II je zásadní průlom v energetice, ještě větší než otevření trhu s elektřinou stovkám novým obchodníků před sedmnácti lety. Nyní se trh otevírá deseti milionům lidí, kteří budou moct sdílet čistou lokální a cenově stabilní elektřinu mezi sebou, s obcemi či místními firmami. Obnovitelné zdroje energie se tak stanou dostupné každému, i když nemá vlastní pozemek, střechu či peníze na vlastní zdroj. Práce na nastavování komunitní energetiky však nekončí. Poslanci a poslankyně nevyužili všechny možnosti novelu opravit a správné fungování - tedy i zájem lidí o komunitní energetiku - záleží na následných vyhláškách a zejména kvalitních službách nového Energetického datového centra.”


Kontakty:
Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://hnutiduha.cz/aktualne/vybor-pro-zivotni-prostredi-snemovny-podporil-pojistku-pro-sdileni-elektriny-do-lex-oze-ii
[2] https://www.planobnovycr.cz/repowereu-2#srqymdmjwltxpmutnantkchjefmtvlmiiojz
[3] EGÚ Brno: Studie potenciálu rozvoje komunitní energetiky v ČR
https://www.hnutiduha.cz/publikace/studie-potencialu-komunitni-energetiky-v-obcich-bytovych-domech-cr
[4] Údaj vychází z počtu (aktuálně přes 450) registrovaných zájemců o semináře k dotaci Zakládání energetických společenství, které eviduje Unie komunitní energetiky, jejímž je Hnutí DUHA členem.
[5] https://www.krouna.cz/prakticke-info/aktuality/vysledky-hlasovani-v-mistnim-referendu-na-uzemi-obce-krouna-konane-dne-11-listopadu-2023-2786cs.html
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist