Jiří Dlouhý "> Seminář Lidstvo a udržitelnost - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/seminar-lidstvo-a-udrzitelnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STUŽ: Seminář Lidstvo a udržitelnost

7. září 2023 | STUŽ
Autor: Jiří Dlouhý, tel: 603 841 304
Kam se řítí naše civilizace, kam směřuje antropocén? Takový byl podtitul semi-náře Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) konaného včera, 5.září, v pražském Informač-ním centru OSN.

A kdo by mohl mít na takové aktuální téma na domácí půdě zasvěcenější odpovědi než přední čeští a slovenští vědci a filozofové. Čekala na ně i zásadní otázka, totiž, zda bude současná stra-tegie udržitelnosti, její naplňování, stačit k přežití lidstva. Tedy ke zvládnutí takových existenčních výzev jako je klimatická krize, ztráta biodiverzity, globální znečišťování, vyčerpání zdrojů a přelidnění planety. A jak je to s naší fixací na neustálý růst ve světě omezených zdrojů? A jaké se nabí-zejí východiska ze slepé uličky naší civilizace?

Během besedy se potvrdilo, že pohledy níže uvedených panelistů semináře překračují horizonty jejich oborů, dokážou reflektovat současnou civilizační krizi s nadhledem a hloubkou hodnou postavení myslitelů s širokým intelektuálním záběrem. Bohužel jejich hodnocení vyhlídek lidstva na vyřešení existenčních otázek není nikterak optimistické.

„Díky Josefu Vavrouškovi známe cíl, na který je potřeba se zaměřit: Hledání lidských hodnot sluči-telných s trvalou udržitelností kvality života,“ připomněl hned na úvod zajímavé a pestré diskuse M. Potůček.

L. Mlčoch zase zmínil Vavrouškův recept na bezbřehý konzumerismus, a to princip uvědomělé skromnosti. Z úst V. Bělohradského a P. Barši zaznívala skepse k ochotě a připravenosti dnešní-ho homo sapiens změnit svůj navyklý životní styl.
K mladší generaci se hlásící A. Štěrba varoval před technooptimismem: „Technologie nás neza-chrání.“ Spoléhat na tuto cestu z civilizační krize jen klamně oprošťuje od vlastní odpovědnosti a vytváří iluzi nebolestivého úniku před realitou.
M. Huba ocenil seminář slovy, že „Josef Vavroušek i Václav Havel by z nás měli radost,“ čímž na-značil jakousi návaznost na slavná hradní setkávání Forum 2000.

Spolu s J. Dlouhou vidí pak naději a úkol dneška v pozitivním formování mladé generace. A v této souvislosti a také ve snaze jistého optimistického vyznění semináře zazněl odkaz na známý výrok V. Havla, že: „Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že něco má smysl, bez ohledu na to, jak to dopadne.“

Na semináři vystoupili
Prof. PhDr. Martin Potůček, CSc., M.Sc., sociolog, analytik veřejné a sociální politiky, vysoko-školský pedagog, konzultant a publicista,
Prof. PhDr. Václav Bělohradský, filozof, sociolog, vysokoškolský pedagog a spisovatel, emeritní profesor v Janově a Terstu, hostující profesor Fakulty sociálních věd UK v Praze,
Prof. Ing. Lubomír Mlčoch, CSc., ekonom, bioetik a sociální etik, člen Pontifical Academy of So-cial Sciences v Římě, emeritní děkan Fakulty sociálních věd UK v Praze,
Prof. PhDr. Pavel Barša, Ph.D., politolog, Filosofická fakulta UK v Praze a Ústav mezinárodních vztahů,
Prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc., geograf, ochranář, politik, čestný předseda Spoločnosti pre tr-valo udržateľný život v SR,
MUDr. Albert Štěrba, lékař – neurochirurg, vysokoškolský pedagog,
RNDr. Jana Dlouhá, Ph.D., výzkumnice Centra pro otázky životního prostředí UK a místopřed-sedkyně České komise pro UNESCO.

Videozáznam semináře je k dispozici na odkazu https://youtu.be/GpOSsTPY_ww
Jiří Dlouhý, tel: 603 841 304
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist