David Kunssberger "> Seminář o významných stromech se těšil velkému zájmu posluchačů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/seminar-o-vyznamnych-stromech-se-tesil-velkemu-zajmu-posluchacu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura Koniklec: Seminář o významných stromech se těšil velkému zájmu posluchačů

27. listopadu 2013 | Agentura Koniklec
Autor: David Kunssberger
V úterý 26.11.2013 se v konferenční místnosti pražského magistrátu uskutečnil seminář „Významné stromy jako objekty veřejného zájmu, inspirace a péče“, který představil nové téma – významné stromy. Příchozí se například dozvěděli, jak vyhledávat, evidovat a označovat významné stromy. Další příspěvky se věnovaly dřevinám v botanických zahradách a parcích a i na pozemcích Lesů ČR. Představeny byly i výukové programy pro děti a mládež s tématikou stromů.

Na šest desítek lidí se účastnilo semináře, jenž měl podnítit větší zájem o přírodu kolem nás a ukázat zajímavé a pozoruhodné stromy.
Úvodní příspěvek názorně představil celé téma těchto neobyčejných stromů. Přítomní se dozvěděli, jak významné stromy vyhledávat, jak je vhodně označit a jak chránit. Řada fotografií ukázala, jak je možné kolem důležitých dřevin vybudovat plůtky a ohrádky, které vždy přitáhnou pozornost a zvýší respekt k daným stromů. „Nejlépe výjimečné stromy ochrání informovanost o významu přímo v terénu a mechanická ochrana v podobě nejrůznějších plůtků,“ zdůraznil v průběhu prezentace přednášející Aleš Rudl.

Představena byla i nová Databáze významných stromů Prahy, která je nyní přístupná na webu www.prazskestromy.cz. Rozšířit jí může každý prostřednictvím nových návrhů. Kdo se při této příležitosti zúčastní i soutěže „Objevme významné stromy“ bude si moci vybrat jednu z 20 hodnotných knih o přírodě.

Poté se pozornost přesunula do botanických zahrad a našich zámeckých parků, kde byly představeny další způsoby, jak je možné stromy evidovat a označovat. Příklady vždy doprovázely konkrétní fotografie.
Z parků se účastníci prostřednictvím další prezentace přesunuli do našich lesů, kde se všichni dozvěděli o přístupu podniku Lesy České republiky k ochraně přírody a byl podrobně představen i jejich projekt „Významné stromy Lesů ČR“.

V příspěvku o možnostech označení stromů pomocí moderních informačních technologií se účastníci semináře dozvěděli o možných alternativách klasickým informačním tabulím. Prostřednictvím těchto technologií totiž budou co nevidět označeny vybrané významné stromy na území Prahy. „Informační technologie mohou krásně zprostředkovat aktuální informace, ale špatný obsah žádná technologie nezachrání,“ opakovaně podotýkal přednášející David Kunssberger.

Seminář ukončil zajímavý příspěvek o výukových programech pro děti a mládež na téma stromy. Byly popsány i konkrétní hry, jak je možné žáky zaujmout a vtáhnout do děje tohoto tématu.

Každý si tak odnesl mnoho nových poznatků a inspirace. Účastníci také dostali celou řadu zajímavých materiálů, mezi nimiž byla i nová skládačka „Významné stromy kolem nás“, která celé téma popisuje a ukazuje konkrétní příklady jak významné stromy hledat, jak je označovat a mnoho dalšího.

Seminář pořádala Agentura Koniklec ve spolupráci s provozovatelem stránek www.prazskestromy.cz a volným sdružením pražských ekoporaden www.ekoporadnypraha.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist