https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/senat-posunul-o-rok-ucinnost-zakona-o-odpadech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Senát posunul o rok účinnost zákona o odpadech

12. listopadu 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Senát posunul účinnost nového zákona o odpadech o rok. Platit by tak měl až začátkem roku 2022. Podle senátorek a senátorů z klubu KDU-ČSL a nezávislí není dostatečně připraven, což může způsobit chaos v nakládání s odpady.

„Ten balíček zákonů není kvalitní legislativní předlohou. Nejdůležitější změnou, kterou jsme přijali, je odsunutí účinnosti zákona o rok. Z praxe víme, že toto není možné zvládnout k 1. lednu, nestihnou se prováděcí předpisy a vyhlášky,“ vysvětlil senátor Petr Šilar, který byl jedním ze zpravodajů těchto předloh zákonů.

„Senát se postavil zejména proti sněmovnímu pozměňovacímu návrhu, který zpětně odpouští provozovatelům skládek/neplatičům povinné poplatky. Vůči těm, kteří poctivě odváděli, by to bylo nefér, navíc se zřejmě jedná o protiústavní ustanovení,“ dodala senátorka a místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová. Senát také přijal její pozměňovací návrh, kterým se navrhuje povinnost ohlásit obci minimálně 15 dnů před zahájením provozu mobilního zařízení pro nakládání s odpady.

„Zamítli jsme také zákon o obalech. Na první pohled to vypadalo, že buduje konkurenční prostředí pro firmy, které zpětně odebírají obalový odpad, ale ve skutečnosti jen potvrzoval současný monopol jedné firmy. Podmínky pro vstup jiných firem byly legislativně i věcně naprosto nesplnitelné," dodala Seitlová.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist