https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/senat-schvalil-novelu-zakona-o-ochrane-zemedelskeho-pudniho-fondu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Senát PČR: Senát schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu

30. května 2024 | Senát PČR
Senát dnes schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která posiluje ochranu ekologických funkcí zemědělského půdního fondu a hospodářských i environmentálních funkcí zemědělské krajiny. Pro byli i senátoři z klubu KDU-ČSL. Podle předsedy klubu Josefa Klementa je třeba chránit každý hektar naší zemědělské půdy.

Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu má za cíl zachovat nejcennější zemědělskou půdu, zařazenou do I. a II. třídy ochrany, před plošnými zábory pro obchod a skladování. Zavádí zákaz ji využít pro záměry obchodu nebo skladování o rozsahu větším než jeden hektar a dále zákaz využít tyto půdy pro běžné fotovoltaické elektrárny. Díky novele dojde k výraznému snížení úbytku nejkvalitnější zemědělské půdy.

V posledních letech mizí každý rok přibližně 700 hektarů zemědělské půdy pro výstavbu domů, výrobu a skladování a také pro dopravní stavby. „Z toho je ztráta zhruba 40 % na nejkvalitnější půdě. Proto je pro nás ochrana nejcennější zemědělské půdy před plošnými zábory pro obchod a skladování naprosto zásadní,“ dodává k návrhu Josef Klement.

„Díky této novele zaručíme půdě do budoucna ucelenou ochranu. Je nutné půdu chránit a udržovat v dobrém stavu i pro další generace. Chceme, aby naše zemědělství bylo šetrné ke krajině a aby naše lesy, půda i voda zvládly co nejlépe dopady probíhající změny klimatu. Chceme proto zlepšit kondici půdy a druhovou pestrost zemědělské krajiny,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU‑ČSL), který je předkladatelem novely.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist