https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/senat-se-postavil-proti-omezeni-volebniho-prava-kvuli-koronaviru-a-vratil-snemovne-zakon-o-liniovych-stavbach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Senát se postavil proti omezení volebního práva kvůli koronaviru a vrátil sněmovně zákon o liniových stavbách

25. července 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Velmi perné dva jednací dny mají za sebou senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí. Na 25. schůzi Senátu byli mimořádně aktivní. Nejprve iniciovali prohlášení směrem k vládě, že by lidé v karanténě kvůli koronaviru neměli být kráceni na volebním právu.

Podle senátorky Šárky Jelínkové má ministerstvo vnitra připravit takové řešení, které by umožnilo lidem v karanténě volit. „Vláda nepřipravila včas legislativní řešení, které by zavedlo např. korespondenční hlasování, které by mohlo v současné situaci pomoci lidem uplatnit své ústavní právo volit,“ sdělila Jelínková. Podle lidoveckých senátorek a senátorů může omezení aktivního volebního práva vést nejen k ovlivnění volebního výsledku, ale také k hrozícím následným stížnostem a žalobám, které by zcela jistě mohly zpochybnit výsledek voleb. „A to si nikdo z nás přeci nemůže přát,“ doplnila Jelínková.

Senát dále vrátil Sněmovně návrh na výstavbu dálnic. Podle senátora Václava Hampla jde o hodně ošklivý legislativní paskvil, který nepovede ke zrychlení výstavby, ale nakonec ji zpomalí. „Nemáme analýzu toho, proč se přijímá tato novela zákona o liniových stavbách," doplnila ho senátorka Jitka Seitlová. Podle jejích slov není možné, aby dotčené obce, ale i občané byli v případě plánovaných liniových staveb postaveni před hotovou věc.

Seitlová proto připravila pozměňující návrhy s cílem posílit informovanost obcí, dalších dotčených subjektů a občanů o možnosti alespoň připomínkovat návrh rozvojového plánu. „Můj návrh ukládá ministerstvu povinnost zaslat elektronicky všem obcím informaci o počátku lhůty možnosti připomínkování (datovými schránkami). Pro informování právnických a fyzických osob navrhuji povinnost ministerstva zajistit sdělením celoplošným veřejnoprávním sdělovacím médiem,“ sdělila Jelínková.

Prvním čtením prošel také návrh zákona senátora Lumíra Kantora, v němž navrhuje zřídit profesní komoru porodních asistentek. Komora by podle Kantora měla asistentkám přinést především větší respekt a nezávislost, rodičkám pak více bezpečí. „Porodní asistentky jsou samostatné ženy, které jsou schopné rozhodovat o spoustě věcí,“ podotkl Kantor s tím, že dnes tuto profesní skupinu brzdí omezený rozsah kompetencí. Pravidla se podle senátora musí nejprve sjednotit, což by mělo být jedním z úkolů komory.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist