https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/senat-stoji-za-vladou-podporil-usporny-energeticky-tarif
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Senát stojí za vládou, podpořil úsporný energetický tarif

27. července 2022 | KDU-ČSL
Senát dnes schválil energetický úsporný tarif, který domácnostem pomůže s vysokými platbami za elektřinu, plyn a teplo. Pro senátory Josefa Bazalu a Petra Šilara je pomoc občanům v této těžké době nezbytná.

Pro senátora Josefa Bazalu, člena Podvýboru pro energetiku a dopravu Senátu Parlamentu ČR, je to od současné koalice rozhodně krok správným směrem. „Jsem rád, že finanční podpora pro občany se nebude týkat jen elektřiny a plynu, ale také tepla, jak bylo doplněno sněmovním hospodářským výborem,“ popisuje. Podle jeho slov by stát měl občanům ve špatných časem účinně pomáhat a kvituje, že se tak i stane.

Jeho kolega z klubu KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar dodává, že pro získání této finanční pomoci není třeba o nic žádat, občané ji automaticky obdrží a uvidí ve vyúčtování a ušetří díky ní tisíce korun. „Úsporný tarif sice plánujeme jako jednorázovou pomoc, ale nyní schválený zákon ji umožňuje vyhlašovat, kdykoli bude třeba. Prudké zdražení elektřiny a plynu je bohužel realita a vláda na to musela zareagovat,“ vysvětluje Šilar, který zasedá v senátním výboru pro hospodářství, dopravu a zemědělství. Zároveň upozorňuje také na to, že součástí vládní pomoci je také odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje, které se vztahuje až na dobu do konce roku 2023.

Výše příspěvku na energie bude fixní, nemá jít o procentuální pomoc. Na úsporný tarif by mohla vláda vyčlenit přes třicet miliard korun.

Senát dále projednal a přijal snížení úhrad do veřejného zdravotního pojištění za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané na pět letošních měsíců, díky němuž chce vláda ušetřit ve státním rozpočtu zhruba 14 miliard korun. V prvním čtení podpořil také senátorskou volební novelou, podle níž mají voliči získat větší vliv na zvolení konkrétních kandidátů do obecního zastupitelstva.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist