https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/senator-wagenknecht-navrhne-pojistku-proti-miliardovemu-predrazeni-vystavby-dukovan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Senátor Wagenknecht navrhne pojistku proti miliardovému předražení výstavby Dukovan

20. července 2021 | Česká pirátská strana
Skupina senátorek a senátorů v čele s Lukášem Wagenknechtem za Piráty zítra předloží pozměňovací návrhy, které zamezí možnosti miliardového předražení projektu výstavby jaderné elektrárny Dukovany II. Zákon v podobě, ve které jej Poslanecká sněmovna poslala Senátu, neobsahuje žádné pojistky pro stropy ceny pro výkup elektrické energie z nové elektrárny v Dukovanech, které žádali od začátku roku poslanci Pirátů i Starostů. Pokud nedojde k zastropování přiměřené výkupní ceny, hrozí, že možné vícenáklady výstavby jaderných bloků budou platit daňoví poplatníci.

„Není přípustné, aby vláda na jednu stranu slibovala projekt podle předem schváleného finančního modelu, ale na druhou stranu navrhovala zákon, který limity tohoto modelu nebude obsahovat. Pokud by navrhované změny senátorek a senátorů neprošly, je zřejmé, že se už předem počítá s možným předražením v řádech desítek nebo stovek miliard korun,“ varoval Lukáš Wagenknecht zvolený za Piráty.

„Vláda schválila model financování výstavby nové jaderné elektrárny v Dukovanech, který počítá s cenou projektu 162 miliard a maximální výkupní cenou 70 EUR za MWh v cenách roku 2020. Není proto žádný důvod, aby MPO odmítalo nastavení limitu těchto hodnot, který si sama vláda minulý rok schválila přímo do speciálně schvalovaného Lex Dukovany,“ okomentoval Wagenknecht.

V minulosti bylo podle něj mnoho projektů, které společnost ČEZ ekonomicky nezvládla, a došlo tak k miliardovým ztrátám. Již na začátku roku 2021 proto Piráti a Starostové předložili při jednání s premiérem požadavky k výstavbě nových jaderných bloků včetně zavedení pojistky cenových stropů, tu však Poslanecká sněmovna hlasy ANO, ČSSD, KSČM, SPD a ODS zamítla. Návrh skupiny senátorek a senátorů je jednou z posledních možností, jak předejít opětovnému předražení energetických projektů, na které doplatí v ceně za elektřinu opět běžný občan.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist