https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/senatori-stan-ministr-havlicek-by-mel-byt-za-kroky-v-ramci-tendru-dukovan-okamzite-odvolan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Senátoři STAN: Ministr Havlíček by měl být za kroky v rámci tendru Dukovan okamžitě odvolán

26. března 2021 | STAN
Senátorský klub je zásadně proti účasti ruského Rosatomu v projektu dostavby Dukovan.

Dostavba jaderné elektrárny nemá pouze ekonomický rozměr, ale také rozměr bezpečnostní, který je u těchto druhů staveb klíčový. Senátoři považují za nepřípustné, aby vláda bez souhlasu opozice rozhodovala o něčem, co dalekosáhle přesahuje její funkční období.

Pro senátorský klub je zcela vyloučené, aby se o dostavbu nového jaderného bloku mohly ucházet firmy z Ruska a Číny. Takový krok považují senátoři za bezpečnostní ohrožení naší země, na což opakovaně upozorňuje i Bezpečnostní informační služba.

Senátoři se proto ostře ohrazují proti jednání ministra Karla Havlíčka, který hodlá zahájit tendr na dostavbu sám za sebe. Byť vláda uvedla, že konečné rozhodnutí o stavbě nového bloku v Dukovanech bude na příští vládě, MOP společně s ČEZ hodlá již nyní oslovit potenciální uchazeče včetně ruského Rosatomu. Místo toho, aby ministr v nejkritičtějším období podnikal kroky pro podporu ekonomiky a celé společnosti po pandemii koronaviru, jde jednoznačně proti zájmům České republiky a ohrožuje její bezpečnost.

Senátorský klub Starostové a nezávislí proto požaduje okamžité odvolání Karla Havlíčka z postu ministra průmyslu a obchodu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist