Lada Faldynová "> Senátoři žádají Ministerstvo zemědělství o změnu doby lovu spárkaté zvěře - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/senatori-zadaji-ministerstvo-zemedelstvi-o-zmenu-doby-lovu-sparkate-zvere
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Senát Parlamentu ČR: Senátoři žádají Ministerstvo zemědělství o změnu doby lovu spárkaté zvěře

Senátní komise pro rozvoj venkova vyzvala Ministerstvo zemědělství ke změně doby lovu spárkaté zvěře. Na tiskovém briefingu to uvedl její předseda Jiří Vosecký a předseda Stálé komise pro sdělovací prostředky Václav Chaloupek. Senátoři požadují úpravu vyhlášky, která umožnuje lovit celoročně zvěř do dvou let věku bez rozdílu na pohlaví, aby nedocházelo k trýznění.

„Je na ministerstvu, aby uvedenou vyhlášku řešilo a dobu lovu jednotlivých druhů zvěře upravilo tak, aby nedocházelo k trýznění, a aby výjimku ‚do dvou let věku? nahradilo dobou lovu laní a lov kolouchů upravilo kompromisní krátkou dobou hájení. I tímto způsobem se dá docílit snížení neúměrně vysokých stavů jelení a dančí zvěře,“ vysvětlují žádost senátoři.

„Viníkem ohrožení českých lesů není ani zanedbání kalamitního rozmnožení lýkožrouta smrkového, který se přibývající teplotou v důsledku klimatické změny mohl množit v jednom roce i vícekrát, ani těžkopádné a zdlouhavé odstraňování ložisek vzniku kůrovcových ploch a nejsou to ani dlouhodobě vysazované smrkové monokultury. Je to lesní spárkatá zvěř. Její stavy u nás jsou příliš vysoké,“ komentuje žádost ministerstvu senátor Václav Chaloupek.

K přemnožení spárkaté zvěře podle předsedy komise Jiřího Voseckého došlo z důvodu nedůslednosti státní správy: „Je třeba udělat opatření, například dát zástřelné za to, že když nebude doba hájení, tak se bude dávat poplatek, aby myslivci stříleli.“

Na základě vyhlášky č. 323/2019 Sb. je možné, aby zvěř jelení, dančí, mufloní, srnčí a zvěř sika do dvou let věku bez rozdílu pohlaví byla lovena celoročně. „Pod záminkou snižování stavu zvěře jsou lovena mláďata od chvíle, kdy se narodí a jsou plně odkázána na péči matky. Mohou být a jsou loveny i laně, jeleni i sika, daněly, srny a mufloni i nejvyšším stavu březosti i v době kladení mláďat. Ministerstvo tuto nelidskost ospravedlňuje alibistickou výmluvou, že to není nařízení ale možnost. Kromě toho, že takový zákon se nedá odůvodnit ani hospodářskými ukazateli, ani praktickými dopady a je v rozporu s lidskostí a etikou, není přijatelný ani z odborného hlediska a z běžné myslivecké praxe,“ říká Chaloupek.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist