Kateřina Procházková "> Senátorka Vítková jednala s ministrem dopravy ohledně nové silnice 43 (73) - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/senatorka-vitkova-jednala-s-ministrem-dopravy-ohledne-nove-silnice-43-73
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Senátorka Vítková jednala s ministrem dopravy ohledně nové silnice 43 (73)

3. února 2022 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Na žádost paní senátorky Jaromíry Vítkové (KDU-ČSL) proběhlo jednání ohledně silnice I/43 s ministrem dopravy Martinem Kupkou. Senátorka Vítková ministra podrobně seznámila se svojí iniciativou pro podporu realizace silnice 43 (73). Zdůraznila, že realizace úseku Svitávka-Staré Město v kategorii 4pruhu je pro region naprosto zásadní.

„Panu ministrovi jsem sdělila, že silnice bude sloužit nejen pro občany pro cesty za prací, školou, lékařem, do krajského města Brna, ale bude pro ně dostupnější D1 a D35. Komunikaci budou využívat také podnikatelé, kteří ji budou jistě značně vytěžovat. S ohledem na budoucí intenzitu provozu je kategorizace komunikace jako střídavý 3pruh, tak jak ji schválila Centrální komise dne 28. dubna 2021 zcela nedostačující, ne-li nebezpečná,“ sdělila senátorka.

„Důvody, které uvádíte, se jeví jako velmi vážné a bude tedy nutné celou věc důkladně posoudit, neboť odborné útvary ministerstva dopravy jsou názoru jiného. Centrální komise shledala, že dosažené výsledky ekonomického posouzení se pohybují na hraně ekonomické efektivity. Mírné zvýšení nákladů nebo změna dopravní zátěže by stavbu ve 4 pruhovém uspořádání kvalifikovala na stavbu ekonomicky neefektivní,“ uvedl ministr Kupka.

Diskutovalo se i o intenzitě dopravy. Přítomní se shodli, že intenzity v letech 2020 a 2021 vlivem pandemie mohou být zkreslené a ministr uvažuje o novém měření, které by bylo průkaznější vhledem k pandemii koronaviru. Bude se muset prověřit návrh Centrální komise ministerstva dopravy a posoudit relevance podkladů. Ministr přislíbil, že senátorku Vítkovou bude informovat do konce února. Současně požádal o věcné argumenty místních samospráv ohledně odmítavého postoje k 3pruhu.

„Informovala jsem již členy Svazku obcí pro výstavbu rychlostní komunikace R43. Zároveň jsem požádala pana ministra, zda by dle svých časových možností mohl přijet občany informovat do regionu osobně,“ sdělila senátorka Vítková.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist