https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/setriprirodu.cz-vysledky-pilotniho-programu-sberu-tiskovych-kazet-na-vybranych-prazskych-sbernych-dvorech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Asociace renovátorů tonerů, z.s.: Šetřipřírodu.cz: výsledky pilotního programu sběru tiskových kazet na vybraných pražských sběrných dvorech

10. května 2021 | Asociace renovátorů tonerů, z.s.
Autor: Pavel Hrdlička, tel: +420 777 991 995

Magistrát Hlavního města Prahy v rámci projektu Šetřipřírodu.cz umožnil na vybraných pražských sběrných dvorech odevzdávání použitých inkoustových a tonerových kazet a jejich následné ekologické zpracování renovátory.

V rámci pilotního programu sběru použitých tonerových kazet došlo k umístění sběrných nádob na 3 pražské sběrné dvory. Během roku 2020 bylo do těchto nádob vysbíráno celkem 2 645 kusů tonerových kazet, z toho bylo 1 011 kusů tonerových kazet vhodných k renovaci a 1 634 tonerových kazet, které neumožňují renovaci.

Sběrem došlo k předcházení tvorby odpadu renovací vysbíraných tonerových kazet ve výši 644 kg plastového odpadu, 9 493 kg primárních zdrojů a 4 539 kg emisí skleníkových plynů.

K likvidaci spalováním bylo předáno 1 634 kusů kompatibilních tonerových kazet. Kompatibilní tonerové kazety musí být po použití kompletně likvidovány, protože technologicky neumožňují žádné zpracování a využití v navazujících odvětvích.

Cílem projektu Šetřipřírodu.cz je snižování negativních dopadů na životní prostřední z inkoustových a tonerových kazet jejich sběrem, renovací a následným opakovaným použitím ke stejnému účelu. Použitím renovované tonerové kazety dochází k předcházení vzniku odpadů. Renovovány však mohou být pouze originální a dříve renovované originální tiskové kazety. Takzvané kompatibilní tiskové kazety svou konstrukcí neumožňují jakoukoliv formu navazujícího zpracování a musí být likvidovány, což představuje velké negativní finanční zatížení celého projektu.

V průběhu pilotního programu došlo k velkým změnám v typech odevzdávaných kazet. V počátku projektu silně převažovaly originální a renovované tiskové kazety, v průběhu však došlo k úplnému otočení tohoto poměru. Důvodem je zjevné zneužívání sběrných dvorů ze strany prodejců kompatibilních tonerových kazet, nelikvidujících prodávané kompatibilní tonerové kazety v souladu se zákonem o odpadech. Na vysbíraných kompatibilních tonerových kazetách často nacházíme různé identifikátory veřejných zakázek, v rámci kterých jsou prodávány a prodejci se v těchto veřejných zakázkách zavazují odebírat použité kazety. Ty pak zcela v rozporu se zákonem o odpadech vozí na sběrné dvory. Zneužívání sběrných dvorů ze strany dodavatelů kompatibilních tonerů v současné době neumožňuje další rozšiřování programu.

Pavel Hrdlička, tel: 420 777 991 995
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist