https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sjezd-zelenych-predvolebni-vyjednavani-a-plan-obnovy-ceska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Sjezd Zelených: předvolební vyjednávání a plán obnovy Česka

29. ledna 2021 | Strana zelených
Piráti a STAN odmítli nabídnutou spolupráci Strany zelených. Zelení budou další postup řešit na sobotním sjezdu, kde také představí plán obnovy Česka.

Po několikaměsíčních vyjednáváních zúčastněných stran odmítla koaliční rada Pirátů a STANu nabídku Zelených ke spolupráci v letošních volbách do Poslanecké sněmovny PČR. Předcházela tomu dvě klíčová rozhodnutí. Předsednictvo pražské krajské organizace Pirátů odmítlo hlasovat o umístění spolupředsedy Zelených Michala Berga na svou kandidátku a STAN zase rozhodnutím jihomoravské krajské organizace odmítl udělit Pirátům souhlas k hlasování o umístění člena Strany zelených Matouše Vencálka na místo jihomoravské koaliční kandidátky vyhrazeném Pirátům. Obsazení dvou volitelných či alespoň hraničně volitelných míst bylo přitom podmínkou Zelených pro podporu koalice.

„Je to škoda. Osobně se domnívám, že jsme s Piráty a STAN kompatibilní jak programově, tak lidsky, a naši voliči by toto spojení ocenili,” hodnotí výsledek spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis. Spolupředseda Michal Berg ji doplňuje: „Zklamání to pro nás určitě je, ale taková už je politika. Teď je čas jednat o dalších variantách.“

O dalším postupu budou Zelení jednat na sjezdu v sobotu 30. ledna, který by měl rozhodnout o mandátu pro další vyjednávání o předvolební spolupráci. Hosty sjezdu budou např. Mikuláš Minář z Lidé PRO nebo Jan Hamáček z ČSSD. Na online platformě se sejde přes 200 delegátů a delegátek Strany zelených, kteří budou jednat nejen o dalším postupu pro předvolební spolupráci v letošních sněmovních volbách, ale i o volebních programových prioritách Zelených. Ty shrnuje plán obnovy Česka s názvem “Od krize k lepšímu životu – 12 zelených kroků pro Česko po koronaviru”, který bude na sjezdu představen.

Sjezd Strany zelených můžete sledovat online: http://bit.ly/SjezdSZ21

Program sjezdu:
09:00 – 09:30 Zahájení, vystoupení hostů
Jan Hamáček – ministr vnitra, předseda ČSSD
Mikuláš Minář – lídr hnutí Lidé PRO
Thomas Waitz – europoslanec, spolupředseda European Greens
Anna Cavazzini – europoslankyně, Greens/EFA
Norman Volger & Christin Furtenbacher – spolupředsednická dvojice Die Grünen Sasko
09:30 – 11:00 Volba pracovních orgánů a schválení jednacího řádu
11:00 – 11:45 Zpráva o činnosti PSZ, zpráva o činnosti ÚRK, zpráva o hospodaření
11:45 – 12:30 Přestávka
12:30 – 13:30 Politické priority Zelených – plán obnovy Česka
13:30 – 15:30 Volby do PSP ČR 2021
15:30 – 15:50 Přestávka
15:50 – 16:00 Udělení titulu zasloužilý člen
16:00 – 18:00 Změna stanov
18:00 – 18:20 Přestávka
18:20 – 19:20 Hlasovací blok
19:20 – 20:00 Představení nových projektů a závěrečné slovo spolupředsednické dvojice

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist