Andrea Fulková "> Sklo, elektrické vozítko i čištění vody nanomateriály. Nejen to viděly desítky zahraničních novinářů v Libereckém kraji - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sklo-elektricke-vozitko-i-cisteni-vody-nanomaterialy.nejen-to-videly-desitky-zahranicnich-novinaru-v-libereckem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Sklo, elektrické vozítko i čištění vody nanomateriály. Nejen to viděly desítky zahraničních novinářů v Libereckém kraji

10. července 2022 | Liberecký kraj
Autor: Andrea Fulková, tel: 485 226 332, 739 541 549
V rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie přijelo v sobotu 9. července do kraje bezmála šedesát zahraničních zpravodajů. Liberecký kraj pro ně připravil zajímavý program, ve kterém představil unikátní projekt spojující sklářské dílny s názvem Křišťálové údolí nebo Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci. Nechyběla ani návštěva jednoho ze symbolů regionu Horského hotelu a vysílače Ještěd.

„Novináři ze všech větších i menších světových agentur, které působí v Bruselu, přijeli o víkendu do našeho kraje. A to se opravdu nestává běžně. Měli jsme v krátkém čase jednoho dne příležitost ukázat jim výběr toho nejlepšího, co můžeme představit světu. A využili jsme toho vrchovatě,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, která se s novináři také setkala. „Ukázali jsme jim naše skvělé sklo, včetně skleniček pro Evropský stůl, mohli se seznámit s prací nejúspěšnějších firem krajského podnikatelského inkubátoru Lipo.ink a doslova nadšeni byli z toho, co jim předvedli vědci z Technické univerzity v Liberci. Třešničkou na dortu byl závěr na Ještědu, kdy jsme je, společně s primátorem Jaroslavem Zámečníkem, seznámili nejen unikátní stavbou, ale také s Libercem a okolím.

Zpravodajové z mediálních domů jako New York Times, BBC, Bloomberg, Le Figaro, The Times, AP, Politico, Euronews, Financial Times, Bloomberg, Le Figaro, Der Spiegel, Gazeta Wyborcza, Ukrinform, Corriere della Serra, De Volksrant atd. začali sobotu v Kunraticích u Cvikova ve sklářské huti Jiří Pačinka. Prohlídli si Křišťálový chrám s expozicí autorských děl, včetně speciální výstavy s názvem Evropský stůl. „Evropský stůl je soubor 27 dvojic skleněných pohárů na víno a šampaňské symbolizujících členské země Evropské unie. Číše navrhla výtvarnice a designérka Mária Burešová. Vyrobeny byly v našem kraji, celkem v sedmi sklárnách – Florianova huť, Lasvit Ajeto, Martin Štefánek, Novotný Glass, Pačinek Glass, Preciosa Lighting a Sklárna a minipivovar Novosad & syn,“ doplnila náměstkyně Vinklátová. Dále novináři směřovali své kroky přímo ke sklářským pecím, kde měli možnost zkusit nelehkou práci s vyfukováním skla.

Návštěva pokračovala přímo v sídle novoborské firmy Lasvit ve Skleněném domě v Palackého ulici. Odtamtud se pěšky přesunuli do sklářské hutě s restaurací firmy Novotný Glass. Tím organizátoři tzv. press tripu zakončili pobyt zpravodajů v Křišťálovém údolí a odjeli na Technickou univerzitu v Liberci do Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Vědci jim představili svou práci v oblasti nanomateriálů a hybridních materiálů používaných při čištění vod technologií Wetland+. Univerzita představila novinářům autonomní mobilní platformu pro logistické operace v průmyslu či v terénu a s velkým zájme si novináři také prohlédli studentskou formuli s elektropohonem.

Součástí programu byla také večeře v horském hotelu Ještěd, kde se k novinářům připojil také primátor statutárního města Liberce, který stručně představil město a dění v něm.

Během třídenního seznamovacího pobytu s předsednickou zemí vedle Libereckého kraje navštívili zpravodajové samozřejmě také Prahu, setkali se s předsedou vlády, několika ministry a účastnili se i slavnostního koncertu u příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie z Dvořákovy síně pražského Rudolfina.
Andrea Fulková, tel: 485 226 332, 739 541 549
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist