Aleš Miklík "> Škody na ovcích na Jablunkovsku jsou nižší, než se předpokládalo. Většinou jim lze předcházet - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skody-na-ovcich-na-jablunkovsku-jsou-nizsi-nez-se-predpokladalo.vetsinou-jim-lze-predchazet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Škody na ovcích na Jablunkovsku jsou nižší, než se předpokládalo. Většinou jim lze předcházet

22. července 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
V posledních týdnech došlo na Jablunkovsku k nárůstu počtu škod způsobených vlky na hospodářských zvířatech, zejména ovcích. Souvisí to zřejmě s narozením vlčat, které se ve Slezských Beskydech podařilo potvrdit v rámci terénního monitoringu Hnutí DUHA a Mendelovy univerzity. Rodičovský pár se nyní nachází v obtížném období, kdy musí uživit mláďata, která zatím nedovedou sama lovit. Přirozeně proto vyhledává nejsnáze dostupnou potravu. Některá média informovala (často bez uvedení zdroje informace) o až 200 zabitých ovcích. Hnutí DUHA proto 14. července požádalo město Jablunkov o data, týkající se škodních událostí způsobených vlky na hospodářských zvířatech v jeho správním obvodu.

Z dodaných informací vyplývá, že od začátku roku do dne podání žádosti, tedy od 1. 1. 2022 do 14. 7. 2022, bylo v jeho správním obvodu vlky zabito nebo muselo být utraceno 66 ovcí a 13 ovcí bylo zraněno. Od 1. do 14. 7, kdy škody za krátké časové období kulminovaly, vlci zabili nebo muselo být utraceno 33 ovcí a 6 bylo zraněných.

Podle protokolů získaných z městského úřadu Jablunkov nesplňovala většina ohrad, ve kterých vlci útočili, minimální standardy AOPK ČR. Ty byly splněny ve 4 z 25 případů (tedy v 16 % chovů). Celkem 9 ohrad bylo v době útoku pod napětím, z toho ale ve dvou případech ohradu tvořily jen 2 vodiče, které nemohly efektivně zabránit útokům. Napětí v ohradníku bylo měřené jen v jednom případě. Žádná z pevných ohrad neměla ochranu proti podhrabání.

Hnutí DUHA bude i nadále sledovat vývoj v počtu škod u dotčených městských úřadů. V případě doplňujících otázek kontaktujte:
Mgr. Miroslav Kutal, Ph.D - akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA. Člen expertní skupiny Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN), věnující se velkým šelmám (LCIE, Large carnivore initiative for Europe). Zabývá se monitoringem, výzkumem a ochranou vlků 20 let. Více informací. Email: miroslav.kutal@hnutiduha.cz, tel.: 728 832 889

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist