https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skolni-jidelny-kvuli-ministerstvu-skolstvi-jsou-to-porad-velkovykrmny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Školní jídelny? Kvůli ministerstvu školství jsou to pořád velkovýkrmny

1. září 2016 | Strana zelených
Česká republika má skvěle fungující systém školních jídelen. Od roku 1993 však neproběhla smysluplná novelizace vyhlášky o školním stravování. Čtvrtstoletí stará vyhláška ministerstva školství bude tento školní rok opět určovat, jaké výživové požadavky mají jídla ve školní jídelně splňovat. Problém je ale v tom, že vyhláška vznikala v době, kdy na trhu nebyly dostupné v takové míře polotovary, chemická aditiva, náhražky a dochucovadla. Nemůže tedy na tento nešvar nijak reagovat.

“Jedním z úkolů školního stravování je vychovávat děti ke zdravému životnímu stylu. Děti by si měly nejen oběd vychutnat, ale také by se měly dozvědět, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Tak jak se o to snaží například program Skutečně zdravá škola. Základem je totiž vařit z lokálních surovin. Pokud jídelny začnou nakupovat od místních zemědělců, prospěje to jak dětem, tak i místní ekonomice,” uvedla Irena Moudrá Wünschová, lékařka a první místopředsedkyně SZ. Zároveň ocenila, že “i v prostředí těchto předpisů jsou jídelny, které vaří dobře a nápaditě”.

Ministerská vyhláška obsahuje spotřební koš, který stanovuje deset kategorií potravin a dávky, jež musí být každý měsíc splněny. Určuje závaznou spotřeba masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, volných tuků, volného cukru, zeleniny, ovoce, brambor a luštěnin na žáka a den. Nedokáže ale zajistit pestrost a vyváženost stravy. Neříká, z jakých surovin se má vařit, ani jak se mají v kuchyni upravovat, aby zůstaly plné vitaminů a živin.

“Tu vyhlášku je potřeba novelizovat. Nahrává tak akorát výrobcům polotovarů, pro které je několik set tisíc obědů denně jistý zisk. Zatímco děti doporučuje vykrmovat jak posvícenské husy a úplně zbytečně,” dodává Matěj Stropnický, předseda SZ, s tím, že by stačilo, kdyby ministerstvo školství převzalo dávno upravená doporučení ministerstva zdravotnictví. “Asi o nich ale neví, proto ministryni posíláme dopis.”

Praktická a zdravá Nutriční doporučení pro vaření ve školních jídelnách přitom připravilo ministerstvo zdravotnictví už loni v létě. Pokud by však chtěl někdo vařit skutečně podle nich, tak plnit požadavky spotřebního koše, což je ze zákona povinné, se mu podle odborníků nepodaří.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist