https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skoly-na-jindrichohradecku-se-zapoji-do-unikatniho-projektu-petandel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

PETAnděl: Školy na Jindřichohradecku se zapojí do unikátního projektu PETAnděl

9. května 2016 | PETAnděl
Školy na Jindřichohradecku se od května zapojí do světově unikátního projektu PETAnděl, v rámci něhož vznikne socha anděla v nadživotní velikosti vytvořená z drátěné konstrukce a modrých a bílých PET lahví s efektním nasvícením. Rozzáří se začátkem adventu na náměstí Míru v Jindřichově Hradci, a stane se tak hlavním lákadlem nového festivalu betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí.

„Jedná se o akci světově zcela unikátní, která pilotně proběhla poprvé v ČR na podzim 2015 ve Středočeském kraji,“ vysvětlila architektka Kateřina Nováková z Experimentálního ateliéru Fakulty architektury ČVUT, který na akci spolupracuje s realizátorem, jímž je Muzeum Jindřichohradecka. První podobný projekt u nás - plastový strom PETree - se rozsvítil loni před Národní technickou knihovnou a upozorňoval na další možnosti využití plastového odpadu a jeho recyklaci. Strom vznikl ze zhruba 12 tisíc PET lahví, což je množství běžně vyprodukované zhruba během deseti minut.

Anděl podobné konstrukce bude zároveň vůbec prvním podobným počinem na jihu Čech a nemá obdoby ani v jiných regionech. Kromě estetické hodnoty, která posouvá běžné vnímání plastového odpadu jako negativního do roviny uměleckého díla, alarmuje také společnost k zamyšlení nad možnostmi třídění a dalšího využití PET lahví.

„Do projektu chceme ve větší míře zapojit jindřichohradecké školy a případně také veřejnost. Žáci a studenti budou nejen sbírat potřebné množství plastového materiálu na stavbu anděla, ale budou se podílet také na návrhu jeho podoby,“ uvedla edukační pracovnice Muzea Jindřichohradecka Marie Hazuková. Školy se rovněž zapojí do soutěže, z níž pak vzejde vítězný návrh anděla.
Vedle samotného sbírání plastových lahví a navrhování podoby anděla muzeum osloví školy také sérií přednášek právě o možnostech recyklace i fenoménu architektury z PET lahví. Žáky a studenty s fakty, která nejsou veřejnosti příliš známa, seznámí architektka Kateřina Nováková z Experimentálního ateliéru Fakulty architektury ČVUT, která je autorkou projektu PETree.

Anděl bude jedním z hlavních lákadel prvního ročníku dvoudenního festivalu betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí, který pořádá Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s městem. Záštitu nad ním převzal jihočeský hejtman Jiří Zimola. „V Jindřichově Hradci dosud chyběla velká kulturní akce, kterou by ožilo celé město. Přitom se muzeum může pochlubit Krýzovými jesličkami, které jsou světovým unikátem. Chceme proto navázat na odkaz Tomáše Krýzy a ve spolupráci s městem vytvořit největší festival betlémů u nás,“ vysvětlila Hazuková, která je autorkou projektu.

__________________________

Marie Hazuková
Štítného 124/I, 37701 Jindřichův Hradec
E-mail: petandel@gmail.com
Sledovat nás můžete i na sociálních sítích Facebook (PETAnděl) a Instagram (pet_andel).
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist