Lucie Ješátková "> Skončil sjezd lidovců - Marian Jurečka dostal podporu pro pokračování prorodinné politiky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skoncil-sjezd-lidovcu-marian-jurecka-dostal-podporu-pro-pokracovani-prorodinne-politiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Skončil sjezd lidovců - Marian Jurečka dostal podporu pro pokračování prorodinné politiky

24. dubna 2022 | KDU-ČSL
Autor: Lucie Ješátková, tel: 730 575 148
Skončil Sjezd KDU-ČSL v Ostravě. Lidovci si zvolili nové vedení, vybrali 2,1 tuny potravin pro potřebné a diskutovali nad budoucím směřováním strany. KDU-ČSL se shodla na tom, že chce být solidární se všemi, kteří jsou jakýmkoliv způsobem znevýhodněni. Hlavním cílem je důchodová reforma, která ocení nejen finanční zásluhovost rodičů, ale i zásluhovost za výchovu dětí.

Lidovci si při nedělním programu vytyčili hned několik bodů do budoucna, hlavním cílem však zůstává sociální politika. Delegátky a delegáti se shodli například na tom, že je třeba učinit všechny kroky k větší atraktivitě zkrácených a flexibilních pracovních úvazků. „Je nutné více zpřístupnit a otevřít možnost částečných úvazků pro maminky, studenty či seniory. Zkrátka pro všechny, kteří chtějí pracovat. Potřebujeme, aby rodiče dokázali lépe skloubit rodinný a pracovní život,” uvedl předseda strany Marian Jurečka. Je pro něj zásadní, aby se státní správa začala co nejdříve digitalizovat. Právě Ministerstvo práce a sociálních věcí jako první začalo s digitalizací, aby neběhali lidé, ale papíry a data. Je to nejen rychlejší a efektivnější, ale i důstojnější pro všechny naše občany.

„Senioři si zaslouží stárnout důstojně. Mají mít možnost dožít v klidu ve svých domovech po boku svých nejbližších. S tím jde ruku v ruce také důchodová reforma, která musí nutně ocenit to, že se rodiče celý život starali o své děti. Bez dětí žádná společnost nemá budoucnost,” řekla místopředsedkyně strany Šárka Jelínková. „Jako maminka chci bojovat, aby ženy nebyly znevýhodňované kvůli výchově svých dětí. Je důležité, aby se lidé nebáli stát se rodiči, jelikož děti jsou naší budoucností,” dodala Jelínková. „Chceme, aby senioři viděli v KDU-ČSL nejvýraznějšího a nejbližšího partnera. Zvýšili jsme důchody nejvíce v historii ČR - průměrný důchod se zvedl o 1 822 korun,” doplnil Jurečka.

Sjezd KDU-ČSL dnes také přijal usnesení o podpoře vstupu Ukrajiny do Evropské unie. „Konflikt na Ukrajině nám mimo jiné ukázal, jak je bezpečnost i pro náš stát důležitá. Jednoznačně podporujeme přijetí Ukrajiny do Evropské unie. Jsme srdcem Evropy a také Evropské unie, kam bezesporu patříme stejně jako do NATO. To se ukazuje jako záruka naší bezpečnosti,” uvedl 1. místopředseda Jan Bartošek. Sjezd také poděkoval všem, kteří se pomohli občanům Ukrajiny a vyjádřil plnou podporu začleňování dětí Ukrajinců do českého vzdělávacího systému a to jak na dobu přechodnou, tak dlouhodobou.

Sjezd se také shodl na tom, že lidovecká ministerstva životního prostředí a zemědělství mají připravit zákon pro komunitní energetiku. „Energetika je dneska nejen o bezpečnosti, ale má i sociální rozměr. Nemůžeme si dovolit nemít jádro. Na obnovitelných zdrojích mohou ale domácnosti ušetřit miliardy ročně. Pomůžeme jim s výměnou kotlů, instalací solárních panelů či zateplením budov. KDU-ČSL prosazuje co nejrychlejší zavedení zákona o komunitní energetice,” uvedl místopředseda strany Petr Hladík.

Na lidoveckém sjezdu proběhla Sbírka potravin, ve které se vybralo celkem 2,1 tuny potravin a hygienických potřeb. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ministr zemědělství Zdeněk Nekula ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR a Českou federací potravinových bank představili novou iniciativu, jejímž cílem je omezit plýtvání potravinami a pomoci lidem v nouzi. Konal se zde také prodej charitativních ponožek, které jsou inspirovány Ponožkovým dnem a podporují lidi s Downovým syndromem. Vybralo se celkem přes 30 000 korun a výtěžek půjde Základní škole na Praze 4, která vzdělává deset žáků s touto nemocí. Všichni účastníci sjezdu měli možnost využít pro své děti dětský koutek, kde děti hlídaly učitelky z mateřské školky.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist