https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skoncila-docasna-omezeni-kvuli-hnizdeni-ptaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko: Skončila dočasná omezení kvůli hnízdění ptáků

4. srpna 2016 | Správa NP České Švýcarsko
Autor: Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
S posledním červencovým dnem skončila letošní dočasná omezení pro návštěvníky kvůli ochraně hnízdišť zvláště chráněných druhů ptáků v národním parku České Švýcarsko. Také díky omezení návštěvnosti v okolí hnízd zaznamenal národní park přírůstky v podobě 12 mláďat sokola stěhovavého a nejméně 7 mláďat čápů černých. Na území národního parku byla zaznamenána také 3 obsazená teritoria výra velkého[1].

„Národní park poskytuje zvláště chráněným druhům ptáků řadu přírodních hnízdišť a lidská pomoc v podobě dočasného zklidnění malých oblastí je pro ně doslova životně důležitá,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Velice nás těší, že návštěvníci omezení vstupu do hnízdních lokalit převážně respektují. Za to jim děkujeme a věříme, že se z mláďat těší spolu s námi.“

Hnízdní lokality správa národního parku chrání dočasným uzavřením pro návštěvníky každoročně, omezení vstupují v platnost počátkem března a končí vždy nejpozději k poslednímu červencovému dni. Omezení vstupu se obvykle netýkají značených turistických cest, častěji na ně mohou narazit návštěvníci, kteří se pohybují po neznačených cestách. Pokud tito návštěvníci narazí na hnízdní lokalitu vyznačenou v terénu, očekává se od nich, že zvolí alternativní trasu tak, aby do lokality nevstoupili.

Poznámka:
[1] Data pouze za národní park České Švýcarsko. V celé ptačí oblasti Labské pískovce, jejíž je NP České Švýcarsko součástí, bylo z 11 obsazených teritorií vyvedeno nejméně 22 mláďat sokola stěhovavého, ze dvou nalezených hnízd čápů černých 7 mláďat, obsazeno bylo 14 teritorií výra velkého, počet mláďat nezjištěn.
Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist