https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skryty-zivot-v-pamatkach-vypravy-za-tajemstvim-letajicich-savcu-mohou-zacit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců mohou začít!

10. března 2020 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Eva Cepáková, tel: 732 615 295
Zajímá vás, kdo kromě bájných bytostí obývá starobylá sídla, historické pevnosti a tajuplná podzemí? Rádi cestujete a hrajete si? Navštivte webové stránky České společnosti pro ochranu netopýrů napude.sousednetopyr.cz a vydejte se virtuálně i ve skutečnosti na pozoruhodná místa České republiky, kde žijí netopýři!

Zajímá vás, kdo kromě bájných bytostí obývá starobylá sídla, historické pevnosti a tajuplná podzemí? Rádi cestujete a hrajete si? Navštivte webové stránky České společnosti pro ochranu netopýrů napude.sousednetopyr.cz a vydejte se virtuálně i ve skutečnosti na pozoruhodná místa České republiky, kde žijí netopýři! Netopýři a vrápenci využívají nejrůznější typy úkrytů v blízkosti člověka – prostorné půdy i štěrbiny ve střechách a na fasádách domů. Toto soužití však přináší netopýrům mnohá úskalí. Při rekonstrukcích domů zanikají místa jejich rozmnožování či zimování a někdy může dojít i k přímé likvidaci netopýrů. ČESON se proto dlouhodobě zaměřuje na přibližování jejich života a ochrany široké veřejnosti. V posledních letech také s využitím tzv. netopýří turistiky.
„Naší snahou je oslovit i tu část veřejnosti, která se o téma netopýrů a jejich ochrany primárně nezajímá. Hledáme proto nové cesty, jak informace zprostředkovat. Již několik let se věnujeme propagaci netopýrů na hradech a zámcích, aktuálně chystáme spolupráci se správci dalších turisticky atraktivních lokalit, jako jsou zpřístupněná stará důlní díla či vojenské pevnosti“, vysvětluje Eva Cepáková, koordinátorka projektu Skrytý život v památkách.
„Interaktivní mapa na našem webu přináší tipy na výlety do zajímavých míst, kde se mohou návštěvníci s netopýry blíže seznámit ve výkladu průvodců, s pomocí informačních cedulí nebo s využitím hravých pracovních listů pro děti. Na mapu, která v současnosti zahrnuje přes třicet lokalit, v letošním roce přibydou například hrady Landštejn a Lukov u Zlína, zámky Valeč a Libochovice, štoly v okolí Jílového u Prahy, důl Jeroným, ale i řada dalších míst včetně jeskyní. Od roku 2017 je v provozu úspěšná geocachingová série „S Drákulou v netopýřím světě“ a chystáme se zapojit i do další outdoorové hry, tzv. questingu“, přibližuje Cepáková.
„K šíření povědomí o zajímavém životě netopýrů využíváme i další moderní přístupy a technologie. Na třech lokalitách poběží v turistické sezóně přímé videopřenosy z letních kolonií, nahlédnout do soukromí těchto pozoruhodných savců bude možné také online. Připravujeme rovněž natáčení krátkého vzdělávacího videa“, doplňuje Dita Weinfurtová z ČESON.

Projekt „Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců“ je realizován s finanční podporou SFŽP. Více informací na: napude.sousednetopyr.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist