https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skupina-dobrovolniku-z-evropy-prijela-pomahat-se-sklizni-v-ceskych-kopistech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Skupina dobrovolníků z Evropy přijela pomáhat se sklizní v Českých Kopistech

8. září 2020 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Aleksandra Krajewska, tel: +420 603834110
Ve vesnici České Kopisty se ve dnech 6. 9. – 20. 9. 2020 uskutečňuje mezinárodní dobrovolnický projekt, podporující místní společnost Svobodný statek na soutoku. Deset mladých dobrovolníků a dobrovolnic z Francie, Německa, Slovenska a Maďarska pomáhá se sklizní a péčí o areál. Projekt je organizován pod záštitou neziskové organizace INEX-SDA, Evropského sboru solidarity a Svobodného statku.

Návštěva dobrovolníků nebude pro Svobodný statek ničím novým, projekt se zde opakuje každý rok. V tomto roce již úspěšně proběhl jeden běh na začátku srpna, přestože kvůli pandemii v omezeném počtu. Tento projekt je výjimečný tím, že se koná se zaměřením na dobrovolníky se speciálními potřebami. Dobrovolníci budou pomáhat s manuálními pracemi na statku, ručním sběrem plodin, čištěním a přípravou a zapojí se též do komunitního života na statku. Seznámí se principy bio-dynamického zemědělství, práce s půdou, osivem, sklizní a i se zvířaty. Během projektu budou mít možnost se účastnit vzdělávacích aktivit souvisejících se společenstvím Camphillu, včetně návštěvy místní svíčkárny o a dalších volnočasových aktivity. Dobrovolníci se budou moct nejen se seznámit s místní komunitou a udržitelným zemědělstvím, ale také poznat vlastní kultury navzájem.

Obecně prospěšná společnost Svobodný statek na soutoku byla založena v roce 2012 s cílem navázat na zemědělskou činnost provozovanou již dříve pod záštitou Camphillu České Kopisty. Společenství Camphill vycházejí z léčebné pedagogiky Rudolfa Steinera a zaměřují se na společné soužití a obohacení se lidí „běžných“ a lidí se speciálními potřebami. Společnost také provozuje biologicko-dynamické zemědělství a nabízí zeleninu v bio-kvalitě a další výrobky vznikající převážně ruční prací přímo na statku.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (krátkodobý mezinárodní dobrovolnický projekt), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Z důvodu rizika šíření koronaviru se INEX letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi na letošní letní sezónu připraveno téměř 30 workcampů po celém území České republiky.

Fotografie k použití (Workcamp v Českých Kopistech, 2019):
https://drive.google.com/drive/folders/1lFDMEWdCzo-bfdkYsfmdqp8l72dNkowa?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist