Milan Hofman "> Skupina dobrovolníků z různých částí světa bude pečovat o krkonošskou přírodu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skupina-dobrovolniku-z-ruznych-casti-sveta-bude-pecovat-o-krkonosskou-prirodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Skupina dobrovolníků z různých částí světa bude pečovat o krkonošskou přírodu

8. srpna 2023 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Milan Hofman, tel:  731 081 206
Pomezní boudy (8. 8. 2023): V nejvyšších partiích Krkonoš se ve dnech od 12. do 21. 8. 2023 koná mezinárodní dobrovolnický projekt s cílem pečovat o krajinu našich nejvyšších hor. Na již druhý ročník dobrovolnického pracovně-vzdělávacího projektu, anglicky zvaného workcamp, se v polovině srpna sjede šestnáct dobrovolníků ze sedmi zemí světa. Tento workcamp je stejně jako před dvěma lety organizován ve spolupráci správy Krkonošského národního parku a neziskové organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. 

Jedním z úkolů, který na dobrovolníky čeká, je spojený s ochranou lučních stanovišť. Dobrovolníci budou na loukách východních Krkonoš pomáhat s úklidem trávy. Další činnosti budou vycházet z aktuální potřeby Krkonošského národního parku. Dobrovolníci si tak vyzkouší např. čištění svodných kanálů na lesních cestách, úklid klestu po těžbě nebo sběr odpadků podél vytížených turistických tras. Ovšem nejen pracovní aktivity jsou součástí workcampů. Jelikož účastníci dobrovolně věnují svůj čas a úsilí ochraně přírody bez nároku na finanční ohodnocení, připravila si správa KRNAP vzdělávací a poznávací aktivity.

„Plánujeme věnovat některý z večerů prezentaci přírodních a kulturních hodnot Krkonoš. K dispozici budeme mít také dostatek času k výletu do environmentálního centra KRTEK ve Vrchlabí. Po diskuzi s dobrovolníky jistě uspořádáme ještě další výlet. Před dvěma lety jsme se vydali na Stezku korunami stromů a na rozhlednu Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou.“ uvádí další vedoucí workcampu Milan Hofman.

Správa KRNAP, konkrétně Spolek přátel krkonošské přírody, který je v přímém kontaktu se správou národního parku, organizuje workcamp po roční odmlce již podruhé. Předchozích zkušeností s organizací akce chtějí využít také členové správy KRNAP a Spolku přátel krkonošské přírody, pro které přípravy workcampu začínají již několik měsíců před samotným začátkem. 

Toto potvrzuje členka pracoviště environmentální výchovy správy KRNAP a jedna z vedoucích workcampu Lucie Koďousková: „Spolupráce KRNAP a INEX-SDA začala již na počátku tohoto roku. Poté, co se v polovině března objevila nabídka našeho workcampu v mezinárodní databázi, se začali přihlašovat první dobrovolníci. V současné chvíli máme opět jako před dvěma lety naplněnou kapacitu.“

Pomezní Boudy, v jejichž okolí bude většina aktivit dobrovolníků probíhat, se nacházejí ve východní části Krkonoš v nadmořské výšce 1050 metrů. Tato osada je architektonicky zachovalou enklávou horského osídlení, která je součástí obce Malá Úpa v okrese Trutnov. Jak již název napovídá, osada se rozkládá při hranicích a nachází se v ní hraniční přechod do Polska. Vedle toho v obci najdeme minipivovar, množství ubytovacích a stravovacích zařízení pro návštěvníky hor, lyžařské sjezdové tratě a výchozí body pro letní i zimní turistické toulky.

Nezisková organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX) se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. Ve spolupráci s místními partnery je na letošní sezónu naplánováno 35 workcampů  (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty) po celém území České republiky. Zastoupeny jsou projekty z oblasti ekologie, pomoci místním komunitám nebo obnovy kulturně-historických památek. Na workcampy do Česka každoročně přijíždí přibližně 300 zahraničních dobrovolníků z celého světa. INEX zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí.

ilustrační fotografie:
https://www.inexsda.cz/media/fotogalerie-2022/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist