Radek Janoušek "> Slavíme 50. výročí Světového dne životního prostředí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/slavime-50.vyroci-svetoveho-dne-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ukliďme Česko z.s.: Slavíme 50. výročí Světového dne životního prostředí

2. června 2023 | Ukliďme Česko z.s.
Autor: Radek Janoušek, tel: 777 176 675
5. červen jako Světový den životního prostředí ustanovilo v roce 1972 Valné shromáždění Organizace spojených národů. Z pohledu ochrany a obnovy životního prostředí je tento svátek považován za jednu z nejdůležitějších událostí v roce. Smyslem akce je rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách a upřít pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti. Rok 2023 je jubilejním 50. výročím Světového dne životního prostředí a pro letošek se svátek zaměřuje na řešení znečištění životního prostředí plasty pod heslem #BeatPlasticPollution.

Každý rok se na celém světě vyrobí více než 400 milionů tun plastů, z nichž polovina je navržena tak, aby byla použita pouze jednou. Z toho je méně než 10 procent recyklováno. Zhruba 19-23 milionů tun plastů ročně skončí v jezerech, řekách a mořích... Mikroplasty - drobné plastové částice o průměru až 5 mm si nacházejí cestu do potravin, vody a vzduchu. Odhaduje se, že každý člověk na planetě zkonzumuje ročně více než 50 000 plastových částic, a mnohem více, vezmeme-li v úvahu inhalaci. Odhozený nebo spálený jednorázový plast poškozuje lidské zdraví, biologickou rozmanitost a znečišťuje každý ekosystém od vrcholků hor až po dna oceánů. S dostupnými vědeckými poznatky a technologiemi pro řešení tohoto problému musí vlády, firmy, neziskové organizace a další zúčastněné strany rozšířit a urychlit opatření k vyřešení této krize. A Česká republika nechce zůstat pozadu…

Plasty omezují i velcí firemní „hráči“

Komerční banka je lídrem v udržitelnosti mezi českými bankami. Svůj dopad na životní prostředí se snaží zmírňovat vlastními iniciativami, například pravidelně měří a audituje svoji uhlíkovou stopu. Oproti roku 2019 ji snížila už o 44 % a směřuje k uhlíkové neutralitě do roku 2026. Už léta redukuje svůj odpad, nevyužívá jednorázové obaly. Vydává platební karty z 85% a nově i ze 100% recyklovaného plastu. "Našim klientům nabízíme už několik let karty z 85% recyklátu a v nové éře bankovnictví i nejekologičtější platební kartu, která je vyrobena ze 100% recyklovaných materiálů. Celkem už naši eko kartu vlastní 760 000 klientů", uvádí Hana Kovářová, výkonná ředitelka pro Strategii značky a komunikaci. V obchodní oblasti nabízí například odpovědné investování, výhodné úvěry na udržitelné technologie pro jednotlivce i podniky. Iniciovala vznik několika velkých projektů, které životnímu prostředí pomáhají - například sdílení bankomatů s ostatními bankami nebo vznik platformy Udržitelný e-shop, na kterém se podílí společně s Visa a Heureka. A právě s Udržitelným e-shopem se můžete zapojit do soutěže o elektrokola, chytré hodinky nebo sluchátka. Stačí mít kartu Visa od Komerční banky a nakoupit s ní na vybraném udržitelném e-shopu. Informace o soutěži a projektu na https://www.udrzitelnyeshop.cz/

Co konkrétně můžete podniknout vy?

Nejlépe si dejte si při příležitosti Světového dne životního prostředí nějaké konkrétní předsevzetí. Ale neomezujte se jen na něj a na dnešek. Snažte se všechny tyto věci začlenit do svého každodenního života, aby se staly návykem, každodenní rutinou. A snažte se k tomu přesvědčit i ostatní. Zde je několik tipů, jak lze omezit spotřebu plastů:

• Nekupujte vodu balenou v plastu, pitím kohoutkové vody se vyhnete mikroplastům a kvůli chuti si ji můžete upravit filtrací, nebo třeba tyčinkami z aktivního uhlí. Filtry z filtračních konvic pak lze zanést, či poslat tam, kde je zrecyklují a ještě vám dají slevu na nové.
• Nakupujte bezobalově. Nebo aspoň kupujte větší balení a přelejte/přesypejte do vlastních nádob.
• Kdo pamatuje síťovky na nákup? Je to klasika a navíc znovu v módě. Každopádně lepší, než jednorázová plastová taška.
• Vlhčené ubrousky obsahují chemikálie a plasty, které nelze biologicky rozložit. Nepoužívejte je, je to zbytečné.
• Vyhýbejte se miniporcím (např. sušenek, mléka, kávy, cukru), které spotřebují mnoho (především plastových) obalů.
• Pijte kávu z vlastního hrnku a nepoužívejte jednorázové kelímky.
• K úpravě vlasů existují přírodní dřevěné hřebeny, kartáče a doplňky, které se dají na rozdíl od těch plastových kompostovat.
• Tuhé šampony jsou skvělou alternativou tradičních, většinou v plastu balených šamponů a dobře se s nimi cestuje.
• Jednorázová (plastová) holítka generují zbytečný odpad. Jsou i jiné možnosti.
• Slyšeli jste o zubní "pastě" v tabletách? Obzvlášť na cesty super věc a nepotřebuje plastovou tubu… A také plastový kartáček lze vyměnit za ten z přírodních materiálů.
• Jedno mimino spotřebuje cca 6000 plen, ty jednorázové s plasty se rozkládají stovky let... Je čas přejít na látkové.
• Na pečivo nepoužívejte igelitové pytlíky, pořiďte si ty na opakované použití.
• Plastová brčka jsou zbytečná. Většina z nás umí pít i bez nich.
• I polystyren lze recyklovat, bylo by škoda jej dávat do popelnice na směs.
• Nakupujte jídlo tam, kde vám ho dají do opakovaně použitelných obalů (třeba REkrabiček, a také nápoje můžete dostat do vratného a znovupoužitelného REkelímku).
• Prosím nesbírejte ta pitomá plastová víčka! Je to ekologický i ekonomický nesmysl.
• Nádoby na třídění odpadu (včetně těch žlutých na plast) nebývají dál než 100 metrů. Využívejte je naplno.
• Smyslem recyklace je využívat materiály opakovaně. Nakupujte produkty z recyklovaných materiálů, teprve pak se kruh uzavře…

Nejen Den životního prostředí

Dalších zhruba 180 dnů a svátků týkajících-se životního prostředí, včetně podrobnějších informací o nich, najdete v EKOkalendáři (www.EKOkalendar.cz) spolku Ukliďme Česko. A jako bonus i 365 EKOtipů na každý den...

-----------------------------------------------------

Více o udržitelných aktivitách patrona Světového dne životního prostředí - Komerční banky - se dočtete třeba v Reportu o udržitelnosti, který Komerční banka každoročně vydává:

https://www.kb.cz/cs/o-bance/podnikame-udrzitelne
https://www.kb.cz/cs/o-bance/vse-o-kb/podnikame-udrzitelne#report-udrzitelnosti
Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist