Aneta Podsedníčková "> Slavnosti hrabat Harrachů vrátí Masarykovo náměstí v Jilemnici zpátky do historie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/slavnosti-hrabat-harrachu-vrati-masarykovo-namesti-v-jilemnici-zpatky-do-historie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Město Jilemnice: Slavnosti hrabat Harrachů vrátí Masarykovo náměstí v Jilemnici zpátky do historie

30. května 2023 | Město Jilemnice
Autor: Aneta Podsedníčková, tel: 721 948 382
Na začátku roku 2023 proběhlo oficiální zahájení 13. ročníku projektu „Po stopách šlechtických rodů“, který vyhlašuje Národní památkový ústav, a tento rok patří rodu Harrachů. Všemi známý šlechtický rod se značnou mírou podílel nejen na rozvoji Jilemnicka, a i z toho důvodu se město Jilemnice, se svými partnery, rozhodlo přispět k oslavám rodu městskými slavnostmi, které se uskuteční 17. června 2023.

„Pro návštěvníky jsme připravili bohatý program. Příjezd Jana Nepomuka hraběte Harracha s rodinou a kostýmovaný průvod z jilemnického vlakového nádraží po dopolední inspekční jízdě na železniční trati 042 Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou na jilemnické náměstí, kde od 13.00 hodin naváže plynulý program uvítání zástupci města a spolků. Představení řemesel na dobovém tržišti a ukázky jistě zaujmou nejen hraběcí návštěvu.“ zve na městské slavnost starosta města Jilemnice David Hlaváč.

Těšit se můžete na dobové tržiště s více než 20 stánky, oplývající tradičním zbožím, řemeslníky s jejich výrobky, či stánky s občerstvením. Na tržnici budou prezentovány řemesla, jako je šperkařství, předení na kolovratu, háčkování, výroba ze dřeva, drátkování, korálková i kovářská dílna, výroba z ovčí vlny, pekárna, včelaři, hrnčíři, keramika, košíkářství a mnoho dalšího. Připravená bude bubenická show, divadelní, taneční a hudební představení či ukázka historických stříkaček i klub ostrostřelců s ukázkami. Během dne dojde i na představení Skrytého příběhu od Škoda Auto, včetně soutěže a tomboly.

Nejmenší návštěvníky akce čeká v odpoledních hodinách loutkové vystoupení Krkonošská pohádka, či tvořivé dílny, které se budou věnovat drátkování, výrobě svíček, malování na dřevo či korálkové dílně. Za drobný příspěvek určitě rodiny s dětmi potěší možnost svézt se v bryčce taženou koňmi ve Zvědavé uličce.

Osvěžením sobotního dne bude jistě možnost výhry v zajímavé tombole týkající se hraběte Harracha během akce. Kdo by nechtěl vyhrát poukaz na pobyt na Labské boudě nebo jízdenku na parní vlak?

Program sobotních slavností začíná už v 12.00 hodin na Martinickém nádraží. Po celý víkend (17. a 18. červen), budou probíhat jízdy parní lokomotivou 423.094 na trase Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou, které zajišťuje Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších. Jízdní řády budou k dispozici před akcí.

Zámecký večer připravený Krkonošským muzeem v Jilemnici, naváže na celodenní program ve městě i okolí. V 17 hodin proběhne uvítání hraběcí rodiny před jilemnickým zámkem a následovat bude vernisáž výstavy Ve znamení tří pštrosích per. Od 18 hodin do 22 hodin budou probíhat prohlídky zámecké expozice s kostýmovanými vstupy. Nebude chybět doprovodný program pro děti i dospělé, tematické suvenýry a občerstvení.

Slavnosti si ovšem sobotní den vyžádají změnu dopravní situace v centru města. Náměstí bude uzavřeno od 10.00 ranní do 20.00 hodin večerní.

Městské slavnosti hrabat Harrachů 2023 v Jilemnici by se určitě nemohly uskutečnit bez laskavého přispění tradičních, ale i nových sponzorů města Jilemnice. Chceme jim tímto velmi poděkovat!

Další informace o akcích města Jilemnice a jeho okolí naleznete na facebookovém profilu https://www.facebook.com/mestojilemnice/, nebo webových stránkách https://www.mestojilemnice.cz/.

Bližší informace:
Ing. Aneta Podsedníčková, Společenský dům Jilm, E-mail: aneta.podsednickova@sdjilm.cz, tel.: 721 948 382
Bc. David Hlaváč, starosta města Jilemnice, E-mail: starosta@mesto.jilemnice.cz, tel.: 734 424 244

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist