https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/slavnostni-vyhlaseni-prirodovedne-souteze-narodni-park-sumava-ve-skolnich-lavicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Slavnostní vyhlášení přírodovědné soutěže „Národní park Šumava ve školních lavicích"

12. června 2018 | Správa NP Šumava
V sobotu 9. června proběhlo slavnostní vyhlášení přírodovědné soutěže „Národní park Šumava ve školních lavicích". Jedná se již o sedmý ročník soutěže, kterou tradičně pořádají Střediska environmentální výchovy Správy Národního parku Šumava.

Soutěž je určena školákům od druhých do devátých ročníků ZŠ a studentům odpovídajících ročníků víceletých gymnázií (soutěží se v 8 kategoriích podle ročníků). Účastníci si při ní prověřují své znalosti o přírodě i místopisu Šumavy. Obsah soutěže se přímo neváže na školní znalosti, ale na všeobecné povědomí o Šumavě získané mimo školní vyučování.

Vyvrcholením celého ročníku soutěže je právě její slavnostní vyhlášení, které se letos konalo v návštěvnickém centru na Kvildě. Na závěrečné akci se sešli vítězové ze všech kategorií, jejich rodiče i pedagogové zúčastněných škol. Přítomní zhlédli prezentaci, která představila průběh celé soutěže od prvního do druhého kola. Poté vítězům osobně poblahopřál a předával diplomy ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený. Každý, kdo se v dané kategorii probojoval na první tři místa, získal hodnotné ceny tvořené knihami s přírodní tematikou a originálními didaktickými materiály vydávanými Správou Národního parku Šumava. Navíc se děti od 12 let se mohou zúčastnit letního tábora „mladých přírodovědců" Správy Národního parku určeného dětem s nadstandardním zájmem o přírodu.

soutěž Než se však šťastní soutěžící probojovali ke stupni vítězů a účasti na vyhlášení, museli z březnového prvního kola ve školách postoupit do květnového kola druhého - terénního. To se konalo stejně jako závěrečný akt ve kvildském návštěvnickém centru. V terénním kole procházeli okruhem se stanovišti zaměřenými na poznávání fauny, flóry a místopisu Šumavy. Za absolutní vítěze soutěže jsou pak považováni ti, kteří ve druhém kole dosáhli třech nejlepších počtů bodů ve svých kategoriích.

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo celkem 27 škol z oblasti Šumavy. V prvním kole soutěžilo 2752 dětí. Do druhého kola postoupilo 201 soutěžících. Z nich potom vyšlo 25 vítězů dělících se o 1. až 3. místa v osmi kategoriích (ve čtvrté kategorii byli na 2. místě dva soutěžící se stejným počtem bodů). Slavnostního vyhlášení se zúčastnilo celkem 60 osob.

Náklady na soutěž byly v předchozích letech hrazeny z dotačních projektů Státního fondu životního prostředí ČR. Letos se takováto možnost nenaskytla, proto se Správa Národního parku rozhodla uskutečnit soutěž z vlastních prostředků. Motivací k pořádání soutěže je velký zájem ze strany škol a spolupráce Národního parku s místními školami. Náklady na soutěž tvoří vydávání pracovních listů pro první i druhé kolo, odměny pro účastníky za obě kola, zajištění svozových autobusů na druhé kolo a odměny pro vítěze. Exponáty na stanoviště zajišťují střediska environmentální výchovy, přičemž mimo jiné využívají výjimečné didaktické materiály například v podobě modelů ptactva nebo obojživelníků.

Při organizaci soutěže pomáhají pedagogové zúčastněných škol. Kromě koordinace soutěže ve škole na ně v prvním kole vždy čeká odpovědná práce spočívající v opravování pracovních listů. Na druhé kolo pak s dětmi přijíždějí jako doprovod. S obsluhou stanovišť pomáhají zaměstnancům středisek EV i studenti vimperského gymnázia, mnozí z nich dříve touto akcí již prošli jako soutěžící.

soutěž Na základě přírodovědné soutěže vyhodnocujeme také efektivitu činnosti středisek environmentální výchovy a zjišťujeme, kde získaly děti tak výborné znalosti o šumavské přírodě. Soutěž potvrzuje, že školy, které celoročně spolupracují se středisky environmentální výchovy, mají daleko větší úspěšnost. Bez výjimečných znalostí přírody není jednoduché dosáhnout v naší soutěži úspěchu, proto děkujeme těm rodičům dětí, kteří s nimi vyrážejí do šumavské přírody a podporují je v jejím poznávání. Pro nás organizátory je velkou ctí i odměnou setkání s takto nadanými mladými přírodovědci.

Další informace o soutěži naleznete na webu Správy v sekci návštěvníci - nabídka pro školy - soutěže, kde si můžete vyzkoušet například vyplňování pracovních listů prvního kola.
Věříme, že všechny účastníky šumavské soutěžení letos bavilo, blahopřejeme vítězům a těšíme se na viděnou v dalším ročníku!


Za střediska environmentální výchovy Správy Národního parku Šumava
Stanislav Čtvrtník a Martina Kučerová
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist