https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/smart-city-energeticka-sobestacnost-obci-i-pece-o-krajinu.klicove-oblasti-ktere-umime-resit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Smart city, energetická soběstačnost obcí i péče o krajinu. Klíčové oblasti, které umíme řešit

13. března 2022 | STAN
Starostové a nezávislí zahájili na své dvoudenní Programové konferenci, konané 11. a 12. března v pražském hotelu Clarion, přípravy na podzimní komunální volby. Na konferenci představili úspěšní starostové z hnutí STAN dobrou praxi ze svých obcí a měst. Témata prezentovaná na této akci budou základem pro tvorbu programu do nadcházejících voleb.

Během prvního dne konference proběhly v jednotlivých sálech workshopy s erudovanými přednášejícími, jako jsou úspěšní starostové, hejtmani a zákonodárci. Cílem bylo předat maximum informací a motivovat veřejnost k zapojení se do komunální politiky. Druhý den konference byl připraven pro registrované příznivce a členy hnutí.

Předseda hnutí Vít Rakušan otevřel sobotní část svou prezentací o zodpovědném hospodaření města: „Byli jsme nejzadluženějším městem v republice. Museli jsme začít šetřit úplně na všem. Upustili jsme od megalomanských projektů a zaměřili se na menší projekty, např. místo jedné haly jsme udělali několik workoutových hřišť,“ vysvětlil postupy tehdejší starosta Kolína Rakušan.

Další důležitou oblastí pro hnutí STAN je i péče o krajinu a spolupráce se zemědělci, o které mluvil starosta obce Pištín Jaroslav Havel, či podpora zeleně a životního prostředí. „Máme-li v obci udržet kvalitní život, musíme s budoucími problémy, mezi něž patří klimatická změna, pracovat. Máme proto dvě skupiny opatření: mitigace a adaptace. V rámci mitigace se soustředíme na cyklostezky, elektroauta a šetrné zemědělství. V rámci adaptace provádíme zasakování nádrží, obnovujeme polní cesty a zavádíme zelené střechy,“ popsal své plány starosta města Žďár nad Sázavou Martin Mrkos.

O zdravém komunitním životě v obci pak ze své zkušenosti hovořila starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková. Podle ní je totiž obec první pilíř, který vytváří podmínky pro kvalitní život. Starostka městské části Praha-Satalice Milada Voborská pak představila projekty, které otevřely městskou část seniorům. Zrekonstruovaný objekt může nyní sloužit pro pořádání kulturních akcí a setkávání občanů. Kvalitní zázemí pro vzdělávání dětí otevřel na konferenci starosta obce Hejnice Jaroslav Demčák. Podle něho je důležité investice do školství představovat a vysvětlovat občanům. Nedílnou součástí úspěšného rozvoje obcí a měst je i propojenost s místními podnikateli. Tedy komunikace a vzájemné sdílení informací například o zaměstnanosti a strategických projektech. To na konferenci připomněl starosta města Kyjov František Lukl.

Koncept fungování města, které využívá digitální, informační a komunikační technologie za účelem efektivnějšího využití své infrastruktury a snížení spotřeby energií, popsal starosta města Slavičín Tomáš Chmela: „Generální strategií veškerého konání ve městě se stala strategie smart city, kdy každý krok musí být smart a navíc modrozelený. Ze staré uhelné kotelny se nám povedlo vybudovat moderní centrum energetiky a oběhového hospodářství. Dalším chytrým projektem ve městě jsou nabíjecí panely na elektrokola.“ Transparentnost a otevřený přístup města k občanům pak probral starosta města Cheb Antonín Jalovec.

Územní plánování a práce s urbanisty a architekty je klíčovým prvkem pro kvalitní veřejný prostor. Stejně tak je důležitá podle místostarosty obce Dolní Břežany Lubomíra Havla výsadba zeleně i stavba veřejných míst, kde se mohou občané scházet. Péče a obnova kulturních památek v obcích, o kterých hovořil starosta obce Těchobuz Pavel Hájek, přináší možnosti, jak lze smysluplně a ne příliš provozně náročně využít již stávající prostory.

Na závěr konference pak prezentovala starostka obce Kozolupy Michaela Opltová o vhodné přípravě na krizové situace: „První zkušenost jsem měla ve 3. měsíci ve své funkci v roce 2011. Obec jsem tehdy měla připravit na evakuaci obyvatel kvůli blížící se povodni. Zřídili jsme proto řídící středisko, kde se setkávaly všechny složky podílející se na krizovém řízení. Zapojili jsme dobrovolné hasiče, zastupitele i spolky. Právě spolupráce byla v krizovém okamžiku to nejdůležitější.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist