https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/smecka-vzacnych-psu-hyenovych-se-rozrostla-o-sest-novych-stenat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Safari Park Dvůr Králové: Smečka vzácných psů hyenových se rozrostla o šest nových štěňat

17. ledna 2019 | Safari Park Dvůr Králové
Autor: Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158
Od vytvoření dvorské smečky psů hyenových v roce 2015 vyvádí pětiletá fena Fiona pravidelně jednou za rok nová mláďata. Nejinak tomu bylo i na konci loňského roku. Otcem štěňat se znovu stal vůdčí samec, jeden z dvojice bratrů dovezených před třemi lety z Francie. Fiona se tak nyní stará o šest štěňat, čtyři samce a dvě samice, se kterými zatím tráví veškerý čas v zázemí zahrady.

Samice psů hyenových přichází do říje zpravidla jen jednou za rok. „Fioně, která před příjezdem do Dvora Králové nikdy neměla mláďata, se u nás při každé říji podařilo zabřeznout a štěňata odchovat. To považujeme u takto mladé samice a při zvážení rizik, která s sebou chov psů hyenových nese, za velký úspěch,“ říká zooložka Gabriela Linhart.

Štěňata bývají v raném věku náchylná na parazity, zejména škrkavky, jejichž přemnožení vede často k úhynu mláďat. „Další komplikací při odchovu těchto šelem, je také nezkušenost matky, která je schopna mláďata při zvýšeném stresu sama zahubit. Jedná se o přirozené jednání, které nastává i u volně žijících zvířat,“ vysvětluje Gabriela Linhart. Přesto se Fioně povedlo od roku 2016 odchovat dohromady devatenáct štěňat ve dvou vrzích. Potřetí porodila 29. prosince 2018.

Před pár dny prošla šestice mláďat první preventivní prohlídkou, během které je veterinář vyšetřil, odčervil a zvážil. Štěňata začínají postupně otevírat oči, jinak zůstávají zcela závislá na matce. Návštěvníci je budou moct poprvé vidět na začátku hlavní sezony ve výběhu, který je součástí Afrického safari.

"Díky kameře instalované do bedny, kam se Fiona uchýlila k porodu, jsme napočítali, že ve vrhu bylo původně 13 štěňat. Jedno bylo natolik slabé, že uhynulo přirozeně," říká zooložka. Spolu s veterinářem se pak rozhodli zredukovat počet narozených mláďat tak, aby zvýšili šance na přežití zbylé části vrhu, vyvarovali se stresu matky a šetřili její síly na péči o mláďata. Samici byla ponechána ta, která působila nejsilněji.

Psi hyenoví jsou považováni za jedny z nejohroženějších savců planety, podle údajů Světové unie na ochranu přírody (IUCN) žije ve volné přírodě okolo 6 600 zvířat. Do snah o ochranu tohoto druhu je zapojen i dvorský safari park, jenž pravidelně odesílá do tanzanského národního parku Mkomazi veterinární materiál. Ten je určen pro očkování jedinců narozených v tamní chovné stanici, kteří jsou v dospělosti vypouštěni do divočiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

21.1.2019 12:04
Z článku vyplývá, že utratili 6 životaschopných štěňat kriticky ohroženého druhu. Zatímco záchranné stanice u nás dokáží odchovat uměle kde co, třeba veverku, pro Zoo Dvůr Králové to nestojí ani za pokus. Rovněž kojnou fenu si dokáže sehnat mnohý chovatel psů. Iluze o zdejších ZOO odcházejí jedna za druhou......
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist