Dagmar Tichá "> SMR Teplator se představí na Česko-slovenském energetickém fóru. Návštěvníkům ukáže jadernou technologii ve virtuální realitě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/smr-teplator-se-predstavi-na-cesko-slovenskem-energetickem-foru.navstevnikum-ukaze-jadernou-technologii-ve-virtualni-realite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Teplator: SMR Teplator se představí na Česko-slovenském energetickém fóru. Návštěvníkům ukáže jadernou technologii ve virtuální realitě

17. května 2023 | Teplator
Autor: Dagmar Tichá, tel: +420725397952
Tým českých vědců z ČVUT a Západočeské univerzity v Plzni v čele s jaderným fyzikem, profesorem Radkem Škodou, vyvinul inovativní technologii SMR Teplator, neboli malý modulární reaktor, který využívá jádra pro ekonomickou výrobu tepla. Do licenčního procesu vstoupí Teplator letos, již nyní však budí pozornost odborníků.

Brusel, Bratislava, Paříž

Teplator se odborné veřejnosti představil poprvé na dubnové konferenci Euratom. „Zájem o českou technologii projevila také Mariya Gabriel, komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež,“ okomentoval úspěch na půdě Evropské komise profesor Radek Škoda. Teplator zde byl jediným ze tří prezentovaných SMR, který slouží pro výrobu tepla. Stejně tak byl jedinou jadernou technologií, kterou si zájemci mohli prohlédnout ve virtuální realitě.

V listopadu se česká technologie představí na největší světové jaderné výstavě v Paříži a v těchto dnech v Bratislavě na Česko-slovenském energetickém fóru, jednom z nejvýznamnějších setkání vrcholových představitelů a odborníků energetického sektoru letošního roku. „Fórum je příležitostí představit naši technologii českým a slovenským energetickým společnostem. Výzkumu a vývoji SMR se věnují společnosti po celém světě a je jasné, že jsou cestou pro budoucnost jaderné energetiky,“ uvedl profesor Škoda.

Konference je připravována v návaznosti na její první úspěšný ročník, který se konal v Brně u příležitosti 100. výročí České a Slovenské republiky.


Dagmar Tichá, tel: 420725397952
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist