https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/snaha-o-prolomeni-limitu-tezby-uhli-je-pro-nas-uzavrena-kapitola-priznal-verejne-generalni-reditel-tykacovych-firem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Snaha o prolomení limitů těžby uhlí je pro nás uzavřená kapitola, přiznal veřejně generální ředitel Tykačových firem

11. června 2019 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
"Velkolom Československé armády utlumujeme a připravujeme na rekultivaci.... Otázka limitů těžby je pro nás uzavřená," popsal na včerejší večerní debatě postoj Tykačovy uhelné skupiny Seven Energy Luboš Pavlas. Je to poprvé, kdy vrcholný zástupce těžební a elektrárenské firmy veřejně přiznal, že se smiřují s rozhodnutím vlády zachovat limity na tomto velkolomu.

Luboš Pavlas dále zmínil, že by sice uhlí rádi vytěžili, ale fakticky směřují k rekultivaci a napuštění jezer či dokonce ponechání ploch po těžbě divoké přírodě.

Pavel Tykač dlouhá léta usiloval o prolomení limitů, zbourání města Horní Jiřetín a osady Černice a přiblížení velkorypadel na 300 metrů od obytných domů v Litvínově, aby se dostal k uhlí za stovky miliard korun. Nadále však usiluje o koupi uhelné elektrárny ČEZ Počerady, kterou chce dlouhodobě provozovat. Podle Greenpeace a Hnutí DUHA by vlády měla proti tomuto prodeji vystoupit, aby chránila zájmy zdraví, životního prostředí i Státní energetickou koncepci ČR, která počítá s uzavíráním uhelných elektráren.

Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace, řekl:
"Musím říct, že na podobné vyjádření jsem s napětím čekal celé poslední čtyři roky. Severní energetická se sice zjevně připravovala na útlum těžby na ČSA, ale veřejně ručník do ringu nikdy nehodila. Až teď. Pan ředitel Pavlas mne včera vyzval, ať přestanu lidi strašit tím, že by se mohli k bourání Horního Jiřetína vrátit. Rád mu vyhovím. Tuhle válku jsme definitivně vyhráli."

Vladimír Buřt, starosta města Horní Jiřetín, řekl:
"Po usnesení vlády z roku 2015 o trvalé platnosti limitů na velkolomu ČSA jde pro nás o další skvělou zprávu a potvrzení toho, že vždycky má cenu bojovat za dobrou věc. Po nekonečných letech nervů můžeme opravdu s klidem obnovovat a rozvíjet naše město."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Poprvé takto jednoznačně a veřejně generální ředitel Tykačových firem přiznal kapitulaci v otázce těžebních limitů na velkolomu Československé armády. Ve veřejném zájmu nicméně je, aby nedostal ani uhelnou elektrárnu ČEZ Počerady, jinak bude i bez uhlí z ČSA poškozovat zdraví lidí i klima zbytečně další desítky let."


Kontakty:
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org
Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína, 724 081 095, vladimir.burt@email.cz
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, 603 443 140, lukas.hrabek@greenpeace.org
Jan Piňos, tel: 731 465 279
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist