https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/snemovna-schvalila-zrychleni-dopravnich-staveb-kdu-csl-prosadila-vyhodu-pro-zemedelce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Sněmovna schválila zrychlení dopravních staveb. KDU-ČSL prosadila výhodu pro zemědělce

29. června 2018 | KDU-ČSL
Sněmovna schválila návrh poslanců, jehož cílem je zrychlit přípravu dopravní, energetické i komunikační infrastruktury. Návrh byl podpořen napříč poslaneckými kluby. Pro byla i KDU-ČSL. Té se navíc podařilo prosadit výhodu pro zemědělce – pokud při výstavbě dojde na jejich území ke zničení úrody, mají nárok na dvojnásobek škody.

„Jsem velice rád, že byl tento zákon přijat. Napříč poslaneckými kluby došlo k rozumné shodě, i když jde o kompromisní řešení. Prosadili jsme zájmy zemědělců, kteří dostanou dvojnásobek případné škody na plodinách. Je třeba stavět, ale pokud dojde ke škodě, je třeba ji také adekvátně kompenzovat,“ okomentoval přijetí návrhu předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Schválená novela obsahuje také seznam staveb, které budou podléhat takzvanému mezitímnímu rozhodnutí. To má usnadnit vyvlastňování pozemků. V praxi to znamená, že výstavba může začít a dál pokračovat, i když bude ještě rozhodováno o výši náhrady za pozemky. V seznamu jsou některé dálnice, silnice první třídy nebo metro.

Pro návrh hlasovalo 156 ze 160 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo z nich. Předlohu bude nyní posuzovat Senát. Účinnosti by zákon mohl nabýt v září – podle předkladatelů může zrychlit výstavbu o tři až pět let.​
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist