https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/snizeni-uhlikove-stopy-ma-smysl-na-seminari-v-hostetine-zjistite-jak-a-proc-na-to
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Veronica: Snížení uhlíkové stopy má smysl. Na semináři v Hostětíně zjistíte, jak a proč na to.

26. března 2018 | ZO ČSOP Veronica
Autor: Hana Machů, tel: 739569264
O uhlíkové stopě se mluví teprve posledních pár let, ve veřejných diskusích o klimatické změně. Ke snížení dopadů může přispět každý – jednotlivec, firma i obec. V Centru Veronica Hostětín se 7.- 8. dubna dozvíte, jak můžete svoji uhlíkovou stopu vypočítat, zjistíte proč je to důležité a získáte praktické tipy na její snížení v domácnostech i obcích. Poznáte cesty k energetické soběstačnosti a představí se vám auta budoucnosti – elektromobily.

Téměř každá aktivita od dopravy po jídlo uvolňuje přímo nebo nepřímo skleníkové plyny. Uhlíková stopa je nástrojem k měření dopadů lidských aktivit na životní prostředí vyjadřovaný ekvivalentech oxidu uhličitého CO2.

„Snižovat svoji uhlíkovou stopu můžeme mnoha různými způsoby. Základem je omezování plýtvání všeho druhu, neboli odpovědná spotřeba, což jednoduše znamená více přemýšlet o věcech, které spotřebováváme a používáme. Čím bude naše chování šetrnější k přírodě, tím méně budeme přispívat ke změnám klimatu“, říká Petr Kucka, organizátor semináře. Dodává: „Abyste si mohli vypočítat, kolik uhlíku uspoříte při pravidelném provádění některých jednoduchých opatření, použijte webovou uhlíkovou kalkulačku (například na www.uhlikovastopa.cz/kalkulacka). Když pak víte, jak jsou vaše emise CO2 vysoké, tak můžete také zjistit, jak je lze „vynulovat“ – třeba výsadbou určitého počtu stromů nebo investicí do obnovitelných zdrojů. Způsobů je hodně.“

Na víkendovém semináři v Centru Veronica Hostětín bude uhlíková stopa hlavním tématem sobotního programu 7. dubna.
Diskutovat můžete s člověkem nejpovolanějším – Viktorem Třebickým, tvůrcem uhlíkové kalkulačky a autorem vypočtu uhlíkové stopy hostětínského ekocentra i jiných institucí. Možné cesty vedoucí k snížení stopy, k energetické soběstačnosti, k využívání obnovitelných zdrojů prakticky představí Jan Hollan, který stál u zrodu hostětínských energetických projektů.

Nedělní část bude patřit jednomu z nástrojů snižování uhlíkové stopy – elektromobilitě. Ta se považuje za dopravu budoucnosti, kdy elektrické dopravní prostředky budou využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů. Součástí programu bude i praktické předvedení elektroauta.

Na seminář je nutno se přihlásit. Bližší informace jsou na https://hostetin.veronica.cz/jak-snizit-svoji-uhlikovou-stopu-byt-energeticky-sobestacnejsi-jaka-reseni-prinasi-elektromobilita

Kontakt: Hana Machů, hana.machu@veronica.cz, tel. 739569264 (tiskové informace)
Petr Kucka, petr.kucka@veronica.cz, tel. 606702218 (odborný garant)

Hana Machů, tel: 739569264 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist