https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/socialni-demokracie-chce-zcela-nova-jednani-o-vlade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: Sociální demokracie chce zcela nová jednání o vládě

10. ledna 2018 | ČSSD
Poslanci sociální demokracie v dnešním hlasování o důvěře nepodpoří menšinovou vládu Andreje Babiše. Hnutí ANO s ČSSD nikdy nejednalo o personáliích nebo programu. Sociální demokracie je nicméně připravena aktivně se podílet na řešení současné situace.

„Naší zemi reálně hrozí, že se k moci dostane politické hnutí, které nerespektuje demokratické principy. ANO má sklony k autoritářství a cíleně usiluje o demontáž polistopadového ústavního systému. ČSSD má jako nejstarší demokratická strana v ČR povinností takovýmto snahám bránit,“ uvedl dnes statutární místopředseda strany Milan Chovanec.

Možnou alternativou současné situace by byly předčasné volby. „Ty jsou ale vždy signálem občanům, že se politici neumí nebo nechtějí dohodnout. ČSSD je proto připravena současnou patovou situaci odblokovat a zahájit zcela nová jednání o vytvoření koaliční vlády," odmítl Chovanec možnost mimořádných voleb.

Podmínky, se kterými je ČSSD připravena jít do jednání o vládní spolupráci:
– Nová vláda musí v první řadě jasně garantovat další proevropské směřování České republiky a přihlásit se k plnění našich závazků v rámci NATO.
– Za programovou prioritu sociální demokracie považuje systémovou podporu mladých rodin – ať už otázky bydlení, pracovních příležitostí nebo vzdělávání dětí.
– Respektujeme právo vítěze voleb nominovat premiéra, členem vlády nicméně nemůže být trestně stíhaná osoba.
– Hlasy ve vládě budou rozděleny rovným dílem tak, aby se koaliční partneři museli vždy dohodnout.
– Hnutí ANO se až do vyřešení kauzy Čapí hnízdo vzdá nároků na obsazení ministerstev spravedlnosti, financí a vnitra.
– Hnutí ANO navrhne regulační mechanismy, jak odbourat střet zájmů v resortech zemědělství, životního prostředí a průmyslu, daný propojením s koncernem Agrofert

„Nová vláda musí stát mimo podezření ze zneužití moci a střetu zájmů. Fungovat musí především ve prospěch občanů České republiky, nikoliv jen ve prospěch menšiny podnikatelů nebo oligarchů," dodal k podmínkám pro novou vládu Milan Chovanec.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist