https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/soutez-adapterra-awards-oceni-opatreni-ktera-bojuji-proti-suchu-vedru-ci-povodnim.prijem-nominaci-zacal-prave-dnes
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Soutěž Adapterra Awards ocení opatření, která bojují proti suchu, vedru či povodním. Příjem nominací začal právě dnes

25. ledna 2022 | Hl. město Praha
Soutěž Adapterra Awards 2022 hledá projekty, které řeší přehřívání měst, sucho, přívalové deště, extrémní vítr, erozi půdy a další výzvy spojené s klimatickou změnou z celého Česka. Ve 4. ročníku soutěže je opět kategorie nejlepší adaptační projekt na území Prahy. Hotové realizace v krajině, městech, pracovním prostředí i v oblasti bydlení může každý přihlásit do 31. března prostřednictvím webu www.adapterraawards.cz. V létě bude vybírat nejsympatičtější projekt opět i veřejnost.

Neotřelá technologická nebo přírodě blízká řešení mohou do soutěže hlásit vlastníci, investoři, projektanti i zhotovitelé. Nejlepší nápady vybere i letos odborná porota a pošle je do finále. Finálové projekty pak mohou získat jednu z osmi cen i finanční odměnu.

„I letos v Praze připravujeme celou řadu adaptačních opatření, která budou sloužit Pražanům, jako je třeba nový rybník na Letné, výsadba stromů v ulicích města či lesoparcích, revitalizace parků a adaptace budov města včetně fotovoltaiky na střechách v podobě Pražské sluneční elektrárny. Letos také zahájíme budování přírodního parku na Rohanském ostrově, který se stane zároveň významným protipovodňovým opatřením v centru Prahy. Proto se i letos velice těším na inspirativní projekty, které obohacují nejenom naši metropoli,“ říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

„Soutěž letos již po čtvrté pořádá Nadace Partnerství. Vítěz kategorie Volná krajina získá 100 tisíc korun od našeho partnera, Nestlé Česko. Další vítězové získají čestná ocenění poroty. Do rozhodování se však může zapojit také veřejnost skrze online hlasování, od srpna do poloviny října. Nejoblíbenější projekt pak obdrží Cenu sympatie veřejnosti,“ uvádí Andrea Křivánková, koordinátorka soutěže.

Nutnost řešit problémy jako je chlazení veřejných prostranství i budov v období letních veder, sucho na polích či usychající stromy ve městech, splachy bahna do obcí při přívalových deštích, vytopené sklepy a přeplněnou dešťovou kanalizaci si uvědomuje také Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

„Změna klimatu bezpochyby prohloubí četnost a intenzitu takových hrozeb a je největší výzvou, se kterou se v současnosti potýkáme, což reflektuje i programové prohlášení vlády. Dotace MŽP proto směřují ve velkém na zadržování vody v krajině, ochranu biodiverzity, přístupu k vodě a opatření proti suchu v krajině i ve městech. Na to máme připraveny bezmála 3 miliardy korun z Národního programu obnovy a téměř 35 miliard korun z Operačního programu Životní prostředí. Dalších 450 milionů korun půjde z Národního programu Životní prostředí na zdroje pitné vody pro obce. MŽP je také spolu s Nadací Partnerství součástí iniciativy Sázíme budoucnost na výsadbu zeleně, na kterou MŽP uvolnilo částku 350 milionů korun,“ vypočítává podporu ze strany MŽP ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

V minulém ročníku nabídlo hlavní město příklady několika úspěšných pražských řešení. Od magistrátu se jednalo o projekty rekonstrukce Královské obory Stromovka, vytvoření krajinných parků Lítožnice (mezi Běchovicemi a Dubčí) a V Ladech (v Horních Počernicích), a dále o projekty reagující na potřeby šetrného ekologického zemědělství - pole Plužiny na východě Prahy a hospodaření Prahy 12.

Celkem byla do soutěže přihlášena více než stovka projektů. Mezi oceněné projekty se zařadily také dva projekty z Prahy. Cenu za nejlepší adaptační opatření v kategorii Pracovní prostředí získal nový pavilon tropického zemědělství České zemědělské univerzity, který chladí zelená střecha, porostlá fasáda, řízená ventilace či stínění slunolamy. Budova navíc využívá tepelná čerpadla, fotovoltaické panely i dešťovou vodu pro zalévání zeleně a splachování toalet. Cenu Prahy obdržel projekt šetrného zemědělství v Praze 12, kdy namísto velkého, nevhodně obdělávaného pole vznikla květnatá louka s keři a úly, kaskáda zasakovacích tůní, záhony s bylinkami, mokřad či ovocný sad.
Stručný harmonogram soutěže:

25. 1. – 31. 3. 2022 – Přihlašování realizovaných projektů do soutěže, online přihláška na stránkách www.adapterraawards.cz
Na přelomu dubna a května – 1. online konference o adaptačních opatřeních na klimatickou změnu
1. 8. 2022 – Zveřejnění finálových projektů
1. 8. – 15. 10. 2022 – Online hlasování veřejnosti o Cenu sympatie
1. 11. 2022 – Vyhlášení vítězů na konferenci věnované adaptačním opatřením

Hlavní ceny soutěže:

Volná krajina (finanční odměna 100 tisíc Kč od Nestlé Česko)
Zastavěná území
Pracovní prostředí
Náš domov
Cena sympatie veřejnosti

Speciální ocenění:

Cena Prahy (projekt na území města Prahy)
Cena českého příhraničí (projekt na území Jihočeského, Jihomoravského kraje či Vysočiny)
Cena rakouského příhraničí (projekt na území Horního či Dolního Rakouska)

Kontakty:

www.adapterraawards.cz
https://www.facebook.com/adapterra
https://www.instagram.com/adapterraproject/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist